Akciğer Kanseri Karaciğere Yayıldığında Ne Anlama Gelir?

Akciğer Kanseri Karaciğere Yayıldığında Ne Anlama Gelir?

Akciğer kanseri karaciğere yayılırsa, kanser metastaz yapmış demektir. Yeni semptomlar ortaya çıkacak ve doktorunuz muhtemelen yeni tedavi seçenekleri önerecektir. Kanser hayatta kalma istatistikleri, bir kişinin prognozunun tam bir resmini veremez, ancak mevcut tedavilerin başarısı hakkında bilgi verebilir.

Metastatik kanser, vücudun bir bölgesinden diğerine yayılan kanserdir. Karaciğere metastaz yapan akciğer kanseri, yeni semptomlara ve muhtemelen yeni tedavi seçeneklerine yol açacaktır. Kanserli yayılımı karaciğer metastazı olarak teşhis etmeden önce doktorunuz testler yapacaktır. Bunlar, semptomları azaltmak için bir tedavi planı bulmalarına yardımcı olacaktır.

Akciğer kanserinin tedavisi yoktur, ancak tedaviler ilerlemesini yavaşlatabilir ve rahatlık sağlayabilir.

Hayatta kalma oranları, çok sayıda insan arasındaki tedavi sonuçlarına dayanmaktadır. Herhangi bir birey için sonuçları tahmin edemeseler de, tedavilerin kanserle savaşmada ne kadar başarılı olduğuna dair bir fikir verebilirler.

Akciğer Kanseri Karaciğere Yayılıyor

Vücudun kanserin ilk bulunduğu bölgeye birincil bölge denir. Kanser bu ilk bölgeden ayrılır ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlarsa buna metastaz denir.

Akciğer kanseri karaciğere metastaz yaptığında (hareket ettiğinde), kanserli hücrelerin lenfatik sistemden veya kan dolaşımından karaciğere geçtiği anlamına gelir.

Karaciğerdeki kanserli hücreler akciğer kanseri hücrelerine benzer. Hücrelerin türü, doktorların kanseri nasıl tedavi edeceklerine karar verirken baktığı bir şeydir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ücretleri Ankara

Belirtiler

İlk başta kendinizi yorgun hissedebilir veya ateşiniz çıkabilir ve kansere özgü herhangi bir semptom yaşamayabilirsiniz. Aslında, birçok insan erken evrelerde semptomlara sahip değildir.

Karaciğere yayılan akciğer kanseri ilerledikçe aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

  • Kilo kaybı
  • İştah kaybı
  • Sarılık
  • Kaşınan cilt
  • Şişmiş göbek

Bacak şişmesi

Bazı kişiler karnın sağ üst kısmında ağrı hissedebilir. Karaciğerin kendisi normalden daha büyük olabilir ve vücudun sağ tarafındaki dokunuşa sert veya hassas gelebilir. Karaciğer önemli ölçüde büyümüşse, metastazlar ilerlemiş olabilir.

Teşhis

Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuza söyleyin, böylece size en iyi şekilde nasıl bakılacağını belirlemeye yardımcı olacak testler yapmaya başlayabilirler.

İlk olarak, doktorunuz karaciğerinizin nasıl çalıştığını görmek için kan testleri isteyebilir. Anormallikler, akciğer kanserinizin karaciğere metastaz yaptığı anlamına gelmez, ancak bu tür bulgular muhtemelen daha fazla teste yol açacaktır.

Örneğin, anormallikler bulunursa doktorunuz görüntüleme testleri yapmaya karar verebilir. BT taraması veya MRI taraması, sağlık uzmanlarının karaciğerde neler olup bittiğini daha yakından görmelerini sağlar.

26 Haziran 2021
161 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al