Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin Anneye Faydaları

Anneler bebeklerini 6 aya kadar anne sütüyle beslediklerinde onlar için gerekli olan tüm besinleri de sağlamış olur. Bu 6 aylık dönem içerisinde bebeğinize su dahi vermeseniz bile sütünüzde bulunan besleyiciler onun sağlıklı bir şekilde büyümesine yetecektir. Ayrıca anne sütüyle beslenen bir bebeğe başka bir ek gıda verilmesi de gereksizdir. Bunu yalnızca biz yazımızda değil tüm dünyada uzmanlar defalarca uyarmıştır. Emzirme ile birlikte anne ile bebeği arasındaki ilişkinin kalitesi de artmış olacaktır.  Kısaca psikolojik bir bağ için emzirme çok önemlidir.

Anne sütü ile bebeğinizi beslediğinizde onu aynı zamanda bulaşıcı tüm hastalıklardan da korumuş olursunuz. Anneye faydası ise meme kanseri ve de yumurtalık kanseri riskinin ortadan kalkması demektir. Yani emzirme neticesinde yalnız bebeğiniz değil aynı zamanda siz de daha sağlıklı olursunuz.

Annenin Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Annenin sütünü artırması için psikolojik desteğe ihtiyaç vardır. Çünkü bu dönemde anne ilk gebeliğini yaşıyorsa o zaman bir takım hormonlarında değişimiyle birlikte bazen çıkmazlara ve korkulara girebilmektedir. Başaramayacağım ya da bunu yapamıyorum gibi düşünceler anneyi depresyona götüreceği gibi sütünün de kesilmesine ya da azalmasına neden olabilecektir. Bunun için psikolojik destek aileden gelmek zorundadır. Aynı zamanda emzirme eğitimleriyle annenin burada yapacağı bebeğini doğru emzirme tekniği ile emzirmesi gerekir. Çünkü meme başını doğru bir şekilde kontrol etmek bebeğin beslenmesinde önemlidir. Anneye düşen görev bununla kalmaz yediklerine ve içtiklerine de çok dikkat etmesi gerekiyor. Bunu doğumdan önce bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Yeni doğan bebek sigortası

Yeni Doğan Bebek

Yeni doğan bir bebek bir günde en az 8–10 defa anneyi emme ihtiyacı duyar bunu ne kadar düzenli ve sık yaparsanız beraberinde sütünüzün de arttığını görürsünüz. Üstelik bebeğin sıkça emiyor olması demek sizin göğüs ağrılarınızın ve şişmesinin önüne geçecektir.  İnek sütü ya da pastörize sütler anne sütü almadan önce kesinlikle verilmemelidir. Eğer ki bebek bu sütü almaya başlarsa memeyi tutmayacak ve sütünde yavaş yavaş azalmasına neden olacaktır.

Hksigorta.com’dan Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz.

25 Ağustos 2020
325 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al