Flumazenil Nedir?

Flumazenil, teşhis veya cerrahi prosedürler için verilen belirli sedasyon türlerini tersine çevirmek için kullanılan ilaçtır. 

Flumazenilin kullanımlarını anlamak için benzodiazepinler hakkında biraz bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Benzodiazepinler, sinir sisteminin birçok hücresinde bulunan ve GABA reseptörü adı verilen bir tür reseptörü aktive eden bir ilaç sınıfıdır. Genel olarak, bu reseptörlerin bağlanma beyin üzerinde yatıştırıcı etkisi üretmektedir.

Bu ilaçlar bazen çeşitli farklı sağlık koşulları için reçete edilebilir. Örneğin: Uykusuzluk hastalığı, endişe, epilepsi, genel kas gevşemesi, merkezi sinir sistemi problemi gibi.

Benzodiazepinlerin olumlu kullanımları olsa da bazı durumlarda istenmeyen yan etkiler üretebilirler. Daha da önemlisi, çok yüksek dozlarda alındığında veya diğer bazı ilaçlarla birlikte alındığında hayati tehlike oluşturabilirler. 3  takımından flumazenil bu kadar önemli bir ilaçtır yüzden.

Flumazenil Nedir?

Flumazenil , benzodiazepinlerin etkilerine karşı koyan bir ilaç türü olan bir benzodiazepin antagonistidir. Bunu, benzodiazepin ilaçlarının GABA reseptörüne bağlanmasını engellemeye yardımcı olarak yapar. İntravenöz enjeksiyon veya sürekli intravenöz infüzyon olarak verilebilir. Flumazenil hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanım için onaylanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Flumazenile Kimin İhtiyacı Olabilir

Flumazenil, insanların uzun vadede kullandığı bir ilaç değildir. En yaygın olarak iki durumdan birinde kullanılır: tıbbi bir prosedürden sonra veya aşırı dozda benzodiazepin tedavisine yanıt olarak. 1

Tıbbi İşlemden Sonra

Benzodiazepinler ve ilgili ilaçlar, teşhis veya cerrahi prosedürlerin bir parçası olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin, rahatsızlığı azaltmak için kolonoskopi için sedasyonun bir parçası olarak size bir benzodiazepin verilebilir. Buna bazen “bilinçli sedasyon” denir çünkü işlem sırasında tamamen baygın değilsiniz.

Diğer zamanlarda, daha kapsamlı bir cerrahi prosedür için derin sedasyon sağlayan genel anesteziye ihtiyacınız olabilir. Bu durumda, işlem sırasında hiç bilinciniz olmayacaktır. Anestezi sırasında kullanılan çeşitli ilaçlar, ağrı olurken ağrı yaşamamanızı sağlayacaktır.

Bilinçli sedasyon veya genel anestezi alan kişiler, işlem sırasında kullanılan ilaçların etkisinin geçmesi biraz zaman aldığından, sonrasında kendilerini sersemlemiş ve sakinleşmiş hissederler. Bu birkaç saat veya daha fazla sürebilir. Bu süre zarfında, tam uyanıklık gerektiren diğer faaliyetleri sürmek veya yapmak güvenli değildir. Bazı durumlarda flumazenil, normal hissetmek için gereken iyileşme süresini azaltmaya yardımcı olabilir.

24 Ekim 2021
73 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al