AORT Darlığı Nedir?

Aort darlığı, kalbinizdeki çalışkan aort kapağının daralmasıdır. Aort kapağını, oksijenli kanın vücuda pompalandığı, sürekli açılıp kapanan bir kapı olarak düşünün. Sorun bir kalp uzmanı tarafından belirlenip düzeltilmezse, bu kapağın daralması zamanla kalp yetmezliğine yol açabilir.

Aort darlığını anlamak ve nasıl tanımlandığını ve tedavi edildiğini öğrenmek, iyi bakım almanıza ve muhtemelen yaşamınızı uzatmanıza yardımcı olabilir.

AORT Darlığı Nedir?

Kalbin ventrikül olarak bilinen iki pompalama odası vardır. Kalbin ana pompası sol karıncıktır. Kalbiniz atarken, kasları kasılır ve sol karıncıkta toplanan oksijenli kanı aort kapağının açık kapısından atar ve aort adı verilen büyük bir atardamar yoluyla vücudunuza verir.

Kalp kapakçıkları açılma (darlık), kapanma (yetersizlik veya yetersizlik) veya her ikisinde de sorun yaşayabilir. Aort darlığında aort kapağı tam olarak açılmaz. Bu, kalp mırıltısı olarak fark edilen kapaktan akan kanda türbülansa neden olur. Ayrıca sol ventrikül içinde aşırı basınç oluşturarak sonunda kalp yetmezliğine yol açar.

AORT Darlığına Ne Sebep Olur Ve Nasıl Tanımlanır?

Aort stenozu genellikle yaşa bağlı kalsiyum birikiminden ve kapakta skar oluşumundan kaynaklanır: Türkiye’de 65 yaş ve üstü kişilerin %20’sinden fazlasında aort darlığı vardır. Diğer nedenler arasında tedavi edilmemiş bir enfeksiyondan kaynaklanan romatizmal kalp hastalığı veya biküspit aort kapağı gibi anormal bir kapak yapısı bulunur.

Aort darlığı sıklıkla kalbin ultrasonografisi ile teşhis edilir ve izlenir. Bu görüntüleme testi sırasında alınan ölçümlere göre aort darlığı hafif, orta veya şiddetli olarak kabul edilir.

Şiddetli aort darlığı, nefes darlığı, şişmiş ayak bilekleri ve göğüs ağrısı gibi çeşitli semptomlara yol açabilir. Semptomlar ortaya çıktığında, aort darlığı tedavi edilmezse hayatı tehdit edici olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

AORT Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Aort stenozu teşhisi konduysa, siz ve sağlık uzmanınız, şiddet ve semptomlardaki değişiklikleri izlemek için bir plan geliştirmelisiniz. Örneğin, orta derecede darlığı olan kişiler için her 1–2 yılda bir ekokardiyogram önerilir.

İki ana tip aort kapak değişimi önerilebilir:

Cerrahi Aort Kapak Değişimi: Açık kalp ameliyatı sırasında aort kapağınız mekanik (genellikle metal) veya biyoprostetik (diğer dokulardan yapılmış) bir kapakla değiştirilir.

Transkateter Aort Kapak Değişimi: Bu, kalp kan damarlarının görüntülerini almak için kullanılan kalp kateterizasyonuna benzer minimal invaziv bir cerrahi prosedürdür. Bacaktaki bir kan damarına yerleştirilen ve kalbe yönlendirilen kateter adı verilen bir tüp vasıtasıyla mevcut kapağınızın yerine biyoprotez kapak takılır.

29 Ağustos 2021
159 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al