Manik Depresyon Nedir?

Bipolar bozukluk olarak da bilinen manik depresyon ,şiddetli yüksek ve düşük ruh halleri ile uyku , enerji, düşünme ve davranışta değişiklikler getiren bir akıl hastalığıdır.

Bipolar bozukluk olanlar aşırı mutlu, enerjik, üzgün ümitsiz ve halsiz hissetme gibi dönemler içerisinde olabilir. Bu dönemler arasında genellikle normal hissederler. Yüksek ve alçakları ruh halinin iki “kutbu” olarak düşünebilirsiniz, bu yüzden buna “bipolar” bozukluk denir.

“Manik” kelimesi, bipolar bozukluğu olan birinin aşırı heyecanlı ve kendinden emin hissettiği zamanları tanımlar. Bu duygular aynı zamanda sinirlilik ve dürtüsel veya umursamaz karar vermeyi de içerebilir. Mani sırasında insanların yaklaşık yarısı sanrılar veya halüsinasyonlar yaşayabilir.

” Hipomani “, bir kişinin sanrılar veya halüsinasyonlara sahip olmadığı ve yüksek semptomların günlük yaşamlarını etkilemediği daha hafif mani semptomlarını tanımlar.

“Depresif” kelimesi, kişinin kendini çok üzgün veya depresif hissettiği zamanları ifade eder. Bu semptomlar, bir kimsenin manik veya hipomanik dönemler yaşamadığı bir durum olan majör depresif bozukluk veya “klinik depresyon” da tarif edilenlerle aynıdır.

Bipolar bozukluğu olan çoğu insan, manik veya hipomanik semptomlardan daha çok depresif semptomlarla zaman geçirir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bipolar Bozukluk Türleri

Aşağıdakiler dahil birkaç tür bipolar bozukluk vardır:

Bipolar I bozukluk: Bu tipte, en az bir hafta süren veya tıbbi bakıma ihtiyacınız olacak kadar şiddetli manik “yukarı” dönemleri olan aşırı düzensiz davranışlarınız var. Ayrıca genellikle en az 2 hafta süren aşırı “iniş” dönemleri vardır.

Bipolar II bozukluğu: Bu tipte, düzensiz iniş ve çıkışlarınız da var, ancak bu bipolar I kadar aşırı değil.

Siklotimik bozukluk: Bu tip, yetişkinlerde en az 2 yıl veya çocuklarda ve gençlerde 1 yıl süren manik ve depresif davranış dönemlerini içerir. Semptomlar bipolar bozukluk I veya bipolar bozukluk II kadar yoğun değildir.

Her tür bipolar bozuklukta, uyuşturucuların kötüye kullanımı ve alkol kullanımı daha fazla bölüme yol açabilir. “İkili tanı” olarak bilinen bipolar bozukluk ve alkol kullanım bozukluğuna sahip olmak, her iki sorunu da ele alabilecek bir uzmandan yardım gerektirir.

17 Şubat 2021
207 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al