Mesleki Astım Nedir ve Belirtileri

Mesleki Astım Nedir ve Belirtileri

Mesleki astım, işteyken kimyasal dumanlar, gazlar, toz veya diğer maddelerin solunmasından kaynaklanan astımdır. Mesleki astım, duyarlı olduğunuz bir maddeye alerjik veya immünolojik tepkiye neden olan veya tahriş edici toksik bir maddeye maruz kalmanızdan kaynaklanabilir.

Diğer astım türleri gibi mesleki astım da göğüste sıkışma, hırıltı ve nefes darlığına neden olabilir. Alerjisi olan veya ailesinde alerji öyküsü olan kişilerin mesleki astım geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Mesleki tetikleyicilerden kaçınmak, yönetimin önemli bir parçasıdır. Aksi takdirde, mesleki astım tedavisi, diğer astım türlerinin tedavisine benzer ve genellikle semptomları azaltmak için ilaç almayı içerir. Zaten astımınız varsa, bazen tedavi, işyerinde daha da kötüleşmesini sağlayabilir.

Doğru teşhis edilmezse ve korunmazsanız veya maruz kalmaktan kaçınamazsanız, mesleki astım kalıcı akciğer hasarına, sakatlığa veya ölüme neden olabilir.

Astım Belirtileri

Mesleki astım semptomları, diğer astım türlerinin neden olduğu semptomlara benzer. İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

  • Hırıltı, bazen sadece geceleri
  • Öksürme
  • Nefes darlığı
  • Göğüste sıkışma

Diğer olası eşlik eden belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

  • Burun akması
  • Burun tıkanıklığı
  • Göz tahrişi ve yırtılması

Mesleki astım semptomları, maruz kaldığınız maddeye, ne kadar süreyle ve ne sıklıkla maruz kaldığınıza ve diğer faktörlere bağlıdır. Belirtileriniz şunlar olabilir:

Çalışma haftası ilerledikçe daha da kötüleşin, hafta sonları ve tatillerde uzaklaşın ve işe döndüğünüzde tekrar edin.

Hem işte hem de işten uzakta meydana gelir.

İşyerinde astıma neden olan bir maddeye maruz kalır kalmaz veya maddeye düzenli olarak maruz kaldıktan sonra başlayın.

Astıma neden olan maddeye ne kadar uzun süre maruz kalırsanız, uzun süreli veya kalıcı astım semptomları yaşama olasılığınız o kadar artar.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Belirtileriniz kötüleşirse derhal tıbbi tedavi alın. Şiddetli astım atakları yaşamı tehdit edici olabilir. Acil tedavi gerektiren bir astım krizinin belirti ve semptomları şunları içerir:

Nefes darlığı veya hırıltılı solunumun hızla kötüleşmesi

Hızlı bir rahatlama inhaleri kullandıktan sonra bile iyileşme yok

Öksürük, hırıltı veya nefes darlığı gibi solunum problemleriniz varsa bir doktora görünmek için randevu alın. Solunum sorunları, özellikle semptomlar zamanla kötüleşiyorsa veya belirli tetikleyiciler veya tahriş edici maddeler tarafından ağırlaşıyor gibi görünüyorsa, astım belirtisi olabilir.

17 Eylül 2021
138 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al