Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Lastikte nitrojen gazı ne işe yarar?

Lastikte nitrojen gazı ne işe yarar?

Otomobil lastiklerini şişirmek amacıyla genellikle hava kullanılıyor olsa da son zamanlarda nitrojen gazı basıldığını da sıklıkla duyuyoruz. Bizde bu makalemizde otomobilin lastiğine nitrojen gazı basıldığında neler olur onu değerlendirelim istedik. Bu konu hakkında araç sahiplerinin de oldukça meraklı olduklarını biliyoruz. Nitrojen gazı para ile satın alınabilen bir gaz dolayısıyla benzinlerdeki hava gibi maalesef öyle basılmıyor. 

Öncelikli olarak nitrojen gazının içerisinde neler var onu anlatmakla başlayalım.

  • Nitrojen (Azot) – (N₂): %78
  • Oksijen (O₂):  %21
  • Diğer (Karbondioksit, Argon, Su Buharı): %1

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi nitrojen gazının içinde oldukça fazla oranda Nitrojen yer alıyor. Bu oran % 93’ün altında olduğu zaman kabul edilebilir olmaktan çıkıyor. Yani eğer ki siz aracınıza nitrojen gazı bastığınızı söylüyorsanız o zaman doldurduğunuz havanın yalnızca % 15 oranındaki bir fark belirlemiş oluyor. 

Nitrojen gazının temel özelliği tembel bir gaz olmasıdır. Yani diğer gazlarla öyle kolay kolay etkileşime girmek istemez. Bünyesinde nem barındırmadığından dolayı kuru bir gaz olarak kabul edilmiştir. Oksijen gazı ise bir çok maddeyle kolaylıkla karışabilir ve bu sayede de oksitlenme olur.  

Şimdi bunu normal bir hava ile nitrojen olarak değerlendirdiğimizde. Aracınıza bastığınız hava zamanla lastiklerin arasından dışarı çıkarken nitrojen gazında böyle bir durum yaşanmaz. 

Nitrojenin kuru bir gaz olduğunu yukarıda belirtmiştik. Oksijen ise nemlenebilen bir gazdı. Dolayısıyla aracınızın lastiğine bastığınız hava bir süre sonra oksitlenmeler yapabilir. Ancak nitrojen olan bir lastikte böyle bir sorun yaşamazsınız.  

Lastiklerinize hava bastığınız zaman ısınan hava nedeniyle lastik içerisindeki basınç artabilir ve bu da lastiğin şişmesine neden olacağından dolayı yol tutuşu zayıflar. Ancak nitrojende böyle bir durum olmadığından yol tutuşu her zaman sabit olarak kalır.

Aracınızın özellikle kış mevsiminde lastikleri havadan dolayı inebilir. Dolayısıyla bu da yakıt tüketimini artıran bir faktördür. Nitrojen gazında ise bir azalma ve kaçak olmayacağından dolayı aracın yakıt tüketimi lastiklere bağlı olarak artmamış olur.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlar ve buna benzer bir takım farklar nedeniyle aracınızın lastiğinde nitrojen gazı kullanımı size avantaj sağlayacaktır. Bunun içinde son dönemlerde sürücüler nitrojen gazı konusunda meraklıdır.

18 Ekim 2019
167 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al