Kısa Vadeli Trafik Sigortası Yapılır Mı?

Kısa Vadeli Trafik Sigortası Yapılır Mı?

Trafik sigortası yaptırmadan önce haklarınız ve sorumluluklarınız hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Çoğu araç sahibi bu tarz ayrıntıları önemsemediği için ileride karşılaşabilecekleri durumlarda sorunlar yaşayabiliyor.

Mağdur olmak istemiyorsanız trafik sigortası içeriği hakkında detaylı bilgi almaya özen gösterin. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve çok sık araç kullanımı yapıyorsanız mutlaka kasko sigortası da yaptırmanız gerekir. Böyle durumlar trafik sigortası tek başına yeterli değildir. Siz ne kadar dikkatli sürücü olursanız olun sorumsuz kişiler nedeniyle kazaların içerisinde yer alabiliyorsunuz. Trafik kuralları çok önemli olmasına rağmen bu konuda hala çok eksikler vardır. Trafik sigortasında da bir takım istisnalar söz konusudur belli durumlara göre kısa vadeli trafik sigortası yaptırılır. Bu durum genel olarak geçerli değildir belli kimseler bu haktan yararlanabiliyor. Kısa vadeli trafik sigortasında sadece uluslararası yolcu ya da eşya taşımacılığı yapan yabancı plakalı araç sahipleri ve geçici plakalar yararlanmaktadır. Bunların dışındaki araçların hepsinin zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Bu özelliklere sahip araçlara kısa vadeli poliçe düzenlenir. Yola çıkmadan önce kendinizi maddi açıdan güvenceli hissetmek istiyorsanız mutlaka trafik sigortası yaptırmalıdır.

Bu sigorta türünün yetmediği durumlarda kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Kasko sigortası size tam bir güvence sağlar. Trafik sigortasında poliçe imzalamadan önce neye imza attığınıza maddelere ve içeriğe mutlaka bakınız. Her sigorta şirketinin şartları bir değildir.

Trafik sigortası teklifi al

Trafik sigortasını Ne Zaman İptal Edebilirim?

Trafik sigortası zorunlu olan bir güvence olduğundan dolayı yapılan sigortayı herhangi bir şekilde mazeret göstermeden iptal edemezsiniz. İptal edebilmeniz için öncelikli olarak aracınızı satmış olmanız gerekir. Aracınızı sattıysanız bu durumda noterden almış olduğunuz satış sözleşmesini sigortayı yaptırdığınız acentenize göndermeniz yeterli olacaktır. Bu sayede önceki aracınızda olan sigortanız iptal edilir ve kalan sure kadar olan para hesaplanarak ne şekilde bir ödeme gerçekleştirmişseniz aynı bankaya yatar. Taksitle ödeme gerçekleştirilmişse geri ödemenizde taksitle olur, nakit yapılmışsa nakit olarak hesabınıza yatar.

Bunun dışında ikinci bir durumda sigortalının hayatını kaybetmiş olmasıdır. Hayatını kaybeden sigortalı ile ilgili durum bildirildikten sonra sigorta iptal edilerek kalan gün sayısı hesaplanarak sigortalının mirasçısının verdiği hesaba yatırılır.

20 Mart 2020
384 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al