Kürtaj Sonrası Nasıl Gebe Kalınır?

Kürtaj Sonrası Nasıl Gebe Kalınır?

Kürtaj yapmayı düşünen bir kadın, gelecekteki hamilelikler üzerindeki herhangi bir etkiyi merak edebilir. Genelde kürtaj doğurganlığı etkilemez ve diğer gebelikler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

İki yöntem vardır: Tıbbi düşük ve cerrahi düşük. Bir kadının seçeceği tür, hamileliğin ne kadar ilerlediği ve kişisel tercih gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Araştırmalar, kürtajın doğurganlığı etkilemediğini ve her iki türle ilişkili risklerin nispeten düşük olduğunu gösteriyor.

Çoğu zaman kürtaj yaptıran kadınlar sağlıklı gebelikler yaşayabilir.

Bir kadının kürtaj yaptıktan hemen sonra hamile kalabileceğini unutmamak önemlidir. Kürtajdan sonraki haftalar içinde hamile kalmak istemeyen herkes doğum kontrolü kullanmalıdır.

Kürtaj Gelecekteki Gebelikleri Etkiler Mi?

Kürtaj genellikle gelecekteki gebelik komplikasyonları riskini artırmaz.

Tıbbi düşükten kaynaklanan riskler, cerrahi kürtaj risklerinden daha düşük görünmektedir, ancak bu doğru olabilir çünkü tıbbi düşükler hamileliğin erken döneminde daha sıktır. Genel olarak, hamileliğin erken döneminde kürtaj yaptırmak komplikasyon riskini azaltır.

Tıbbi kürtaj ilaç almayı içerir ve kadınlar bu yöntemi ilk üç aylık dönemde kullanma eğilimindedir. Örneğin, mifepriston ve prostaglandin ilaçlarının bir kombinasyonu, % 99’a varan bir başarı oranına sahiptir .

Tıbbi kürtaj nispeten güvenlidir ve araştırmalar, embriyonun rahim dışında bir yere yapışmasını içeren erken doğum, düşük doğum ağırlığı, gebelik kaybı veya ektopik gebelik gibi gelecekteki gebelik komplikasyonları riskini artırmadığını göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Kürtajdan ne kadar sonra hamile kalabilirsiniz?

Kürtajdan iki hafta sonra yumurtlama meydana gelebilir. Bu, bir kadının sonraki adet döneminden önce tekrar hamile kalabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, adet döngülerinin uzunluğu değişebilir ve döngüleri daha kısa olan kadınlar daha erken yumurtlayabilir.

Yumurtlama zamanlamasını etkileyen bir diğer faktör de kürtaj öncesi gebelik süresidir. Hamilelik daha uzun sürdüyse, bir kadın kürtajdan sonra birkaç hafta yumurtlamayabilir. Bu, hamilelik hormonları vücutta kaldığında ortaya çıkabilir.

Kürtajdan hemen sonra hamile kalıp kalmadığını merak eden herkes hamilelik testi yaptırmalıdır. Sonuç olumlu ise, yeni bir hamilelik olup olmadığını veya artık gebelik hormonlarının mevcut olup olmadığını belirleyebilecek bir doktora görünün.

Kürtaj, hamilelikte mümkün olduğunca erken gerçekleştiği zaman en güvenlidir. Kürtaj yöntemine bakılmaksızın, gebelik ilerledikçe komplikasyonlar daha olasıdır.

27 Aralık 2020
244 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al