Gece Araç Sürüş Teknikleri

Gece Araç Sürüş Teknikleri

Bazı sürücüler için gece araç kullanmak keyifli iken büyük bir çoğunluğu da gece araç kullanmayı tercih etmezler. Ancak bir otomobil sürücüsüyseniz sizin her şartlarda araç kullanmaya mutlaka alışık ve deneyimli olmanız gerekiyor. Bunun için istemeseniz bile bazen gece yolculuğu yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bizde bu yazımızda gece araç sürüş teknikleri hakkında sizlere bilgiler verelim istedik. Bu sayede gecenin sizi rahatsız eden etkilerini olabildiğince en aza düşürmüş olursunuz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki gece sürüş yapmak keyifli olmamanın yanı sıra tehlikenin boyutlarının da büyük olmasını sağlıyor. Geceleri meydana gelen kazalara baktığımızda trafikteki sürücü sayısı az olmasına karşın daha fazla kaza meydana geliyor. Dolayısıyla bu riskin rakamlarla göz önüne serilmiş hali oluyor. Gece sürüş yaptığınız zaman ister istemez renklerin birbirinden ayırt edilmesi güçleşiyor, derinlik algısı ortadan kayboluyor ve yorgunluk gözlerde kamaşma ve bulanıklaşmalara neden oluyor. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde ise trafik kazalarına davetiye kaçınılmaz bir son alıyor.

Peki, gece araç kullanmanız gerektiğinde neler yapmalısınız?

Farlarınızı Ayarlayın

Gece güvenliğin en önemli ayağını farlar oluşturuyor. Bunun için aracınızın far ayarının yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Gece kör olan bir lamba ile araç kullanmak sizi ve karşınızdakini her zaman tehlikeye sokacaktır.  Eski otomobillere baktığımız zaman farların dışı plastikle kaplıdır. Bunun içinde sararmış farlar görülmesi normaldir. Böyle durumla karşılaşmamak için ise farlarınızın temizliğini zamanında yaptırmanız gerekiyor. 

Gösterge Paneli Işığını Düşük Tutun

Araç kullanırken sizi rahatsız edebilecek şeylerden birisi de gösterge panellerinin renkli ve canlı olmasıdır. Buradan yüksek düzeyde gelen ışıklar bir süre sonrasında sizin görmenizi engellemeye başlayacaktır.  Yeni araçlarda gösterge panel ışıkları istenildiği şekilde aydınlatma ayarı yapılabilmektedir. Bunun içinde bu ışıkları olabildiğince kısmalısınız. Ancak panelde görmeniz gereken noktalarında yeteri kadar aydınlık olması gerekir.

Gözlerinizi Dört Açın

Gece araç kullanırken dikkatin en üst seviyede olması gerekiyor. Yolun dışında aniden gelebilecek hayvan ya da benzer canlılara karşı mutlaka gözlerinizi dört açmalısınız. Aslına bakarsanız sürücüyü uzun gece yolculuğunda yoran en önemli şeyde budur. Çünkü gece dikkatinizi her yöne vermek zorundasınız ve bir süre sonra bu da gözlerinizi yoracak ve bulanık görmeye başlayacaksınız.

01 Eylül 2019
420 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al