Hayvan Kazalarında Tedaviyi Sigorta Karşılar Mı?

Hayvan Kazalarında Tedaviyi Sigorta Karşılar Mı?

Aracınızla bir hayvana çarptığınızda hayvanın tedavi masrafları sigorta firmanız tarafından karşılanır. Şeklinde bir düşüncenin son dönemlerde pek çok insan tarafından dillendirilmiş olduğunu görebiliyoruz. Bu konu özellikle sosyal medya da çok fazla dillendirilirken konuya hakim olan kimsenin de bulunmaması bizim bu açıklamayı yapmamızı zorunlu bir hale getirmiştir. Konuyu daha açık bir şekilde incelediğimizde AB uyum yasalar çerçevesinde böyle bir yasa 2010 yılında hazırlanmış lakin resmiyete dökülmemiş olduğundan dolayı böyle bir zorunluluk yoktur. 

Sigorta şirketleri bir araçla ilgili olarak yapılacak ödemelerle ilgili teminatları örnek olarak gösterirler. Sigortacılık mevzuat kanununda ise bu konu iki şekilde ele alınmış. Sahipli ve sahipsiz hayvanlar.

Hayvanlara çarptığınız zaman aramanız gereken numara 153’tür.

Trafik sigortası ücretleri Ankara

Yukarıdaki numarayı ararsanız olay yerine tam teşekküllü bir yardım aracı gönderilecektir.

Trafik Kanununda Hayvana Çarpma?

“Bir motorlu aracın işletilmesi bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olurlar.” ifadesi yer alıyor. Bu madde, işletenin yani araç sahibinin ya da sürücünün sorumluluğunu sınırlamıyor, aksine “bir şeyin zarara uğramasına sebep olunması” ifadesi ile zarar verilen her şeyin (istisnalar hariç) dahil edilmesini öngörüyor. Kanun’un 91. maddesinde ise işletenin sorumluluklarını karşılamak üzere, mali sorumluluk sigortası yani zorunlu trafik sigortası yapılması zorunluluğu getiriliyor. 

Trafik sigortası yalnızca insan hayatı değil aynı zamanda hayvan kazalarında da önemli hassasiyet gerektiriyor. Eğer aracınızla bir hayvana çarpmışsanız yukarıda belirttiğimiz numaradan ulaşarak bu canlıya yardım etmenin insani bir vazife olduğunu asla unutmamak gerekir. Trafikte araç kullanmak her zaman risk barındırır. Bunun için olası risklere, tehlikelere ve yaşanan olaylara karşın soğukkanlı olmak doğru hareket edebilmek için çok önemli bir konudur. Daha sonrasında yapılacak bir yanlışın bize büyük sorunlar oluşturulmaması isteniyorsa mutlaka dikkatli hareket edilmesi gerekiyor.

Hksigorta.com’dan alacağınız sigorta teklifi sonrasında olası risklere karşın güvence altına alınmış olursunuz.

10 Şubat 2020
283 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al