Egzozdan Neden Siyah Duman Gelir?

Egzozdan Neden Siyah Duman Gelir?

Aracınız egzozundan siyah duman atmaya başladıysa bunun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin aracınızın yakıtı kaliteli bir şekilde yakmadığı anlamına gelecektir. Eğer ki çıkan duman yoğun bir şekildeyse bu durumda yakıtın yanması için ihtiyaç duyulan havanın az olduğu anlamına gelir. Bunun içinde kontrol etmeniz gereken ilk şey aracın hava filtreleri, enjektörleri ve sensörleri olacaktır. Eğer ki bunlarda herhangi bir sorun var görünmüyorsa o zaman EGR sisteminin açık olup olmadığına bakmanız gerekir.

Aracınıza bindiniz ve ilk kez çalıştırıyorsunuz. Bu sırada gaza basmanızla birlikte görülen siyah dumanın nedeni yakıtın silindirlere fazla gönderildi ve motorunda boğulduğu anlamına gelecektir. Bunun içinde yanma tam olarak gerçekleşmemiş olacağından dolayı bu durum normal olarak kabul edilir.

Egzozdan siyah duman çıkmasına neden olan bir diğer konu ise zengin yakıt karışımıdır.  Aracın silindirlerine giden yakıt fazla hava az ise böyle bir sorun ortaya çıkar. Genelde kışın yaşanılan sorunların başında bu durum gelmektedir. Çünkü havaların soğuk olması yoğun bir hava olacağından dolayı araçta yanma tam olarak gerçekleşecektir. Bunun için araçlar kışın çok daha yüksek performansla çalışır dolayısıyla bu durumda motorun gücünü artıracağından dolayı yakıt tüketimini fazlalaştıracaktır. Yazın ise durum biraz daha tersine döner ve egzozdan gelen siyah dumanın yoğunluğu biraz daha fazlalaşır.

Aracınızdaki hava filtresinin tıkanmış olması da yanma odasına giden havanın engellenmesine neden olacak ve yanma zor bir şekilde olacaktır. Böyle durumda kirli olan hava filtresinin mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Egzozdan Gelen Siyah Dumanın Nedenleri?

  • Enjektörlerin tıkanmış ya da bir arıza yapmış olması
  • Atılan gazların azalmasını sağlamak için.
  • Dışarı atılan zararlı gazları azaltmak için egzozdan yanma odasına geri gönderen EGR düzeneğinin kurumlanması,
  • Hava düzeneği hortumlarının çatlak ve kaçırıyor olması,
  • Hava akış metresinin bozuk olması da egzozdan kara duman çıkmasına sebebiyet verir.
  • Kükürt oranı yüksek, kalitesiz yakıtlarda egzozdan siyah duman atılmasına sebebiyet vereceği gibi zamanla motorun kurumlaşmasına da yol açacaktır.

Yukarıdaki durumlara maruz kalmamak için mutlaka yakıtınızı bildiğiniz ve temiz yakıt satan istasyonlardan almanız gerekir. Özellikle dizel otomobillerde yakıt çok önemli bir konudur. Aracınızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için yakıt kalitesi çok önemli. Bilmediğiniz yerden alınan kalitesiz yakıt filtre ve enjektörleri tıkayacağından dolayı problem yaşamanıza neden olacaktır.

28 Ağustos 2019
546 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al