Yağı Olmayan Bir Arabaya Ne Olur?

Yağı Olmayan Bir Arabaya Ne Olur?

Arabanızdaki yağ, aracınızda bulunması gereken en önemli sıvılardan biridir. Yağ, motorunuzdaki hareketli parçaları yağlamak için kullanılır.

Düşük yağ olduğunu gösterebilecek birçok farklı şey var. Bu semptomlar şunları içerir:

  • Yağ basıncı uyarı ışığınız yanar
  • Yanan yağ kokusu
  • Daha zayıf performans
  • Garip sesler

Arabanızda Yağ Olmadığında Ne Olur?

Olacak ana şeylerden biri, motorunuzun arızalanmasıdır. Motorunuz az yağla veya hiç yağ yokken çalıştırılırsa, hasar görme ihtimali yüksektir. Arabanızdaki yağı en az ayda bir kontrol etmeniz akıllıca olacaktır. Yağı profesyonelce değiştirmek için bir tamirciye gitseniz bile, size daha fazlası için verdikleri tarih bir öneridir. Arabanızdaki yağın kontrol edilmesi çok kolaydır ve 5 dakikadan az sürer. Kaputunuzun altında, motorunuzun üzerinde motor yağı “seviye çubuğunu” bulabileceğiniz bir bölüm bulunmalıdır. Bu, yağ deponuzda bulunan ve deponuzda ne kadar yağ olduğunu görmenize yardımcı olan uzun metal bir çubuktur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Kasko Sigortası Teklifi Al

Seviyelerinizi kontrol ederken aracınızın düz bir zemine park edilmesi önemlidir. Bu şekilde mümkün olduğunca doğru bir okuma elde edersiniz. Bunu otomobilin motoru soğuduktan sonra yapmak da en iyisidir, böylece yanma tehlikesi yaşamazsınız.

Yağ çubuğunu kavrayın ve motordan çekin. Silin ve tekrar deliğe yerleştirin. Bir kez daha çekin ve yağ hattının tam olarak nerede başladığını kontrol edin. Yağ çubuğunun üzerinde bir ölçüm sistemi olacaktır.

Arabamın Ne Kadar Yağa İhtiyacı Var?

Her araba bir öncekinden büyük ölçüde farklıdır, bu yüzden bu sorunun yanıtlanması çok zordur. Kullanıcı el kitabınızda belirtilenlere uymanız şiddetle tavsiye edilir, ancak arabanızın ne kadar yağ aldığını görmenin başka bir yolu daha vardır.

Aracınızın kaç silindire sahip olduğunu sayarak aracınızın ihtiyaç duyduğu yağ miktarını belirleyebilirsiniz. Bu size yalnızca tahmini bir miktar verirken, en azından bunu bilmek önemlidir.

  • 4 silindirli bir motor tipik olarak 4–5 litreye ihtiyaç duyar
  • 6 Silindirli bir motor 5–6 litreye ihtiyaç duyar
  • 8 silindirli bir motor 5–8 litre alır

Aracınızda ne kadar yağa ihtiyacınız olduğunu görmek kolaydır. Ancak, bunun yalnızca bir öneri olduğunu unutmayın, bu tür bilgiler için en iyisi kullanıcı el kitabınıza başvurmanızdır.

18 Nisan 2021
232 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al