Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Araba bir tutkudur ve bunun da hiçbir zaman sonu yoktur. İnsan ne kadar iyi bir otomobil sahibi olursa olsun sürekli daha iyisinin olmasını ister. Bunun içinde otomobil tutkunları için modifiye her zaman ilk sıradaki yerini almıştır. Yeni nesil araçlara baktığımı da yüksek hacimli motorları olduğunu görüyoruz ve onların motorlarından çıkan seslerde ister istemez otomobil tutkunlarını cezp ediyor. Türkiye’de otomobil sektörüne baktığımız zaman lüks segmentteki araçların pahalı olduğu bilinir ve bunun içinde bu segmentteki araçları alamayanlar sahip oldukları otomobillerini modifiye ederler. Bu genelde onlar için bir çözümdür yapacakları küçük modifikasyonlarla istedikleri motor sesini de elde edebilirler. 

Bu makalemizde ise otomobil tutkunları için kumandalı egzoz uygulamasından ve onun muayeneden geçip geçemeyeceğinden bahsedelim istedik ama öncelikli olarak egzoz nedir ne işe yarar? Bunun bilgisini vererek başlayalım.

Egzoz nedir?

İçten yanmalı motorlarda motorun içinde yanan gazın boşaltılmasını sağlayan bir otomobil parçasıdır. Ancak motordan çıkan bu gaz dışarı atılmadan önce bir takım işlemler ve susturuculardan geçtikten sonra dışarıya gönderilir. Bunun nedeni ise araçtan çıkan gürültünün en aza indirilmesini sağlamaktır.  Türkiye’de ise bazı otomobil sürücüleri egzozlarındaki susturucuları iptal ederek araçlarında farklı sistemler uygulamaya yönelmişlerdir. Bu aracın performansına göre daha tok bir ses çıkarmasını sağlayacaktır. Ancak bu tür sistemleri yaptırmak maliyetli olduğundan dolayı bunun da göz önünde bulundurulması gerekir. 

Gelelim asıl sorumuzun başlığını yanıtlamaya.

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Egzoz sistemine genel olarak baktığımız zaman fonksiyonlarının da genişletilmiş olduğunu görüyoruz. Bahsettiğimiz kumandalı egzozda bunlardan bir tanesi amacı bir kumanda kullanılarak araçtan çıkan sesin anlık olarak değiştirilmesidir. Teknolojik bir ürün olmakla birlikte artık çok fazla aracın bu yönteme yönelmiş olması beraberinde denetimlerinde artırılmasını sağlamıştır. Bu denetimlerden yola çıkarak kumandalı egzozun yasa ile birlikte yasaklanmış olduğunu bunun neticesinde de araç muayenesinden geçmeyeceğini söyleyelim. Çünkü insanlar evinde, sokak bir arabanın ya da arabaların gürültüsünü duymaktan rahatsız oluyorlar. Dolayısıyla trafiğin işlevini bozan bu sistemler ağır kusur olarak tanımlanarak muayeneden geçirilmezler.

30 Nisan 2020
98 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al