Kulak Zarı Yırtılması Nedir?

Kulak Zarı Yırtılması Nedir?

Kulak zarı yırtılması, kulak zarınızda veya kulak zarınızda küçük bir delik veya yırtıktır. Kulak zarı orta kulağınızı ve dış kulak kanalınızı ayıran ince bir dokudur.

Bu zar, ses dalgaları kulağınıza girdiğinde titrer. Titreşim orta kulak kemikleri boyunca devam eder. Bu titreşim duymanıza izin verdiği için kulak zarınız hasar görürse işitme duyunuz zarar görebilir.

Yırtılmış bir kulak zarı da delik kulak zarı olarak adlandırılır. Nadir durumlarda, bu durum kalıcı işitme kaybına neden olabilir.

Kulak Zarı Yırtılmasının Nedenleri

Enfeksiyon:  Kulak enfeksiyonları, özellikle çocuklarda kulak zarı yırtılmasının yaygın bir nedenidir. Kulak enfeksiyonu sırasında kulak zarının arkasında sıvı birikir. Sıvı birikmesinden kaynaklanan basınç, kulak zarının kırılmasına veya yırtılmasına neden olabilir.

Basınç değişiklikleri: Aktiviteler kulakta basınç değişikliklerine ve delikli bir kulak zarına neden olabilir. Bu barotravma olarak bilinir ve esas olarak kulağın dışındaki basınç kulağın içindeki basınçtan büyük ölçüde farklı olduğunda ortaya çıkar. Barotravmaya neden olabilecek aktiviteler şunları içerir:

  • Tüplü dalış
  • Uçakta uçmak
  • Yüksek irtifalarda sürüş
  • Şok dalgaları
  • Kulağa doğrudan, kuvvetli darbe

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları 2021

Yaralanma veya travma: Yaralanmalar kulak zarınızı da yırtabilir. Kulağa veya başın yanına gelen herhangi bir travma yırtılmaya neden olabilir. Aşağıdakilerin kulak zarı yırtılmalarına neden olduğu bilinmektedir:

  • Kulağına vurulmak
  • Spor sırasında bir yaralanma sürdürmek
  • Kulağına düşen
  • Araba kazaları
  • Pamuklu çubuk, tırnak veya kalem gibi herhangi bir nesneyi kulağa çok fazla sokmak da kulak zarınıza zarar verebilir.

Akustik travma veya aşırı yüksek seslerden kulağın zarar görmesi kulak zarını yırtabilir. Ancak, bu vakalar o kadar yaygın değildir.

Kulak Zarı Yırtılması Belirtileri

Ağrı, kulak zarı yırtılmasının ana belirtisidir. Bazıları için ağrı şiddetli olabilir. Gün boyunca sabit kalabilir veya yoğunluğu artabilir veya azalabilir.

Genellikle ağrı geçtikten sonra kulak boşalmaya başlar. Bu noktada kulak zarı yırtılır. Etkilenen kulaktan sulu, kanlı veya irin dolu sıvılar akabilir. Orta kulak enfeksiyonundan kaynaklanan bir yırtılma genellikle kanamaya neden olur. Bu kulak enfeksiyonlarının küçük çocuklarda, soğuk algınlığı veya grip olan kişilerde veya hava kalitesinin düşük olduğu bölgelerde görülme olasılığı daha yüksektir.

22 Haziran 2021
199 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al