Kronik Rahatsızlığı Olan Kişiler Neden İlaç Kullanmak İstemez

Kronik Rahatsızlığı Olan Kişiler Neden İlaç Kullanmak İstemez

Hasta olan bazı kişiler ilaçlarını almayı bırakır. Bu durum ilaca uyumsuzluk şeklinde tanımlanır. Doktorlar adını her ne seçerse seçsin bu ciddi bir problemdir.

Bir Kişi Neden İlaçlarını Almayı Bırakır?

Sorulması gereken en önemli soru budur. Yani kişinin neden ilaçlarını almayı bıraktığıdır. Çünkü bu sorunun cevabı, daha sonra ne yapılması gerektiğini de belirler.

Hastaların ilaçları almamasının üç nedeni vardır.

  1. İlaç işe yaramıyor.
  2. İlaçları işe yarıyor, ama yan etkileri dayanılmaz.
  3. İlaçları işe yarıyor, iyileşme oldu ve bu yüzden artık ilaçlara ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorlar.

İlaç İşe Yaramadığı İçin İlaç Almamak

İşe yaramayan ilaçları kullanmamak anlaşılabilir bir durumdur. Çoğumuz bazı ilaçları kullanmış ve boşuna olduğunu görmüşüzdür. Ama mesele şu ki, işe yarayan ilacı bulmak için işe yaramayan ilaçları kullanmak zorundasınız ve ilacı bırakmanız bunu yapmanın doğru yolu değildir.  

Yan Etkileri Var

İlaç Uyumsuzluğu anlaşılabilir bir durumdur. Çoğumuz yan etkilerin hayatımızın bazı kısımlarını mahvettiği bir durumdayız. Ancak yine de sadece ilacı kesmek bu sorunu çözmenin yolu değildir. Çözüm, daha iyi tedavi bulmak için doktorun tavsiyelerine uymaktır. Hastalar genellikle doktorlarına yan etkileri anlatmış gibi hissederler lakin anlattıkları doktorun zaten beklediği durum olabilir. Bunun içinde ilacı kesmiyorsa bu normal olarak karşılaşılacak bir durumdur.

Özel sağlık sigortası ve Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişilerin ilaç masrafları sigorta firması tarafından karşılanabilir. Ancak burada unutulmaması gereken asıl konu bu sigortaların geçmişten gelen hastalıklarla ilgili yapabilecekleri herhangi bir desteğin olmadığıdır.

İhtiyaç duymadıklarına inandıkları için ilacı bırakmak

Maalesef bu en zor durum olabilir. Bir kişi iyileştiğinde, ilacı bir engel olarak görür ve onu iyileştiren ilaç olduğunu unutur . Bu zihnin bir numarasıdır. Kimse ilaç kullanmak istemez ve bu, ilacı kullanmamak için zihnin oynadığı bir oyundur.

İlacı Kullanmayan Kişiye Yardım Etmek

Duruma kendi bakış açınızdan bakmaya çalışın. Muhtemelen tedaviye uyumsuz olmasının gerçek bir nedeni vardır. Bu nedenle şefkat ve somut nedenlerle bu sorunu kendi başlarına halletmek yerine düzeltmek için doktorlarıyla birlikte çalışmaları gerektiğine dair somut nedenlerle konuşmaya çalışın.

05 Eylül 2020
222 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al