Alkollüyken Kaza Yaparsanız Ne Olur?

Alkollüyken Kaza Yaparsanız Ne Olur?

Alkol alan sürücülerin direksiyona geçmemeleri her fırsatta dile getirilmiş olsa da bu uyarılara uymayarak trafiğe çıkan ve çıktıktan sonra da kaza yapan ya da kazaya sebebiyet veren sürücülerin sayısı oldukça fazla. Peki, bir araç sürücüsü alkollü olarak araç kullanır ve kullandığı bu araçla kaza yapar ya da kazaya sebebiyet verirse bu durumda alacağı bir ceza var mıdır? Yoksa sigorta şirketi yine kendisine ödeme yapar mı?

Bu sorunun yanıtını ayrıntılı bir şekilde vermeden önce şunu kesin ve net bir şekilde dile getirmek gerekiyor. Alkollü araç sürmek trafik kurallarıyla bağdaşmaz. Sanıyorum ki bu yanıt aslında başlığında bir cevabı niteliğinde ancak bir durumu biraz daha derinlemesine ele alalım.

Alkollü araç sürmek kazaya sebebiyet vermek demek anlamına gelir. Üstelik bu kazada yalnız sizin canınız değil aracınız içindeki diğer kişiler ve karşı araçtakilerin de can tehlikesinin oluşmasına neden olacağından dolayı alkol konusunda tekrar uyarmak istiyoruz.

Trafik kazası direk olarak alkollü sürücüden dolayı gelişmemiş olabilir ancak burada sigorta firmaları durumun araştırılması için devreye girer ve kazayla ilgili olarak detaylı bir inceleme başlatır. Bu kasko ve trafik sigortalarında aynı durumu içerir genelde şirketler bu türde bir kaza durumunda ödeme yapmak istemezler. Ancak onlarında hiçbir zaman keyfi nedenden dolayı sigorta ödememesi gibi bir durumu olamaz. Böyle durumda sigorta şirketi olayı mahkemeye taşıyarak rücu davası açarlar ve bu şekilde uzman bir ekip gönderilerek inceleme yapılmasını talep ederler.  

Şimdi kasko ve sigorta primlerini incelediğiniz zaman burada farklı bir durumun daha oluştuğunu görebilirsiniz. Alkollü bir kişi kaza yapmışsa bu durumda kasko firması direk olarak alkollü sürücüyü teminat dışına alır. Ancak trafik sigortasında uygulama kazada alkolün ne kadar etkili olduğunu belirlenmesiyle sonuçlanır.

Alkollü Kazada Sigorta Durumu

Alkollü kazalarda uzman bir inceleme söz konusudur bunun içinde özel ekip görevlendirilir. İnceleme yapan bu ekip içerisinde hukukçu, trafik uzmanı ve de nöroloji uzmanları bulunur. Bu incelemeler neticesinde kazanın tamamen alkol nedeniyle gerçekleşmiş olduğu tespit edilirse bu durumda sigorta şirketi hiçbir ödeme gerçekleştirmez. Ancak kusur net olarak tespit edilmemişse bu durumda sigorta şirketi belli oranda bir ödeme gerçekleştirir.

17 Aralık 2019
557 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al