Kredi Sözleşmelerinde Değişiklik Yapılır mı?

Kredi Sözleşmelerinde Değişiklik Yapılır mı?

2015 yılında yapılan düzenleme sonrasında tüketicilerin kolay kredi çekebilmesi için bir takım değişiklikler yapılması kararı alınmış ve yürürlüğe girmişti. Hazırlanmış olan tasarıya göre bir kişi bankadan kredi başvurusunda bulunduğunda bankaların talepleri ve zorunlu uygulamalarının önüne geçilebilmesi için önlem alınması sağlandı. Bu düzenlemeler arasında yer alan kredi sözleşmelerinde değişiklik yapma hakkı da saklı tutuldu. Konuyla ilgili olarak ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi değilseniz haberimizde bu konu hakkında bilgilere yer verdik. Okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Ara Ödeme Nedir?

Tüketiciler ellerinde birikimleri varsa bu durumda bankadan çektikleri kredileri erken kapatma gibi bir hakka sahiptirler. Hatta bazen arka arkaya ödenmiş olan kredilerde fazladan ödeme yapmış olabiliyorlar. Zamanından önce yapılan bu tür ödemelere ara ödeme denilmektedir. Ancak ara ödeme erken ödeme ile de karıştırılabilir. Bunun için bu ikisi arasındaki farkı belirtecek olursak erken ödeme çekilmiş olan kredi borcunun tamamının kapatılması demektir. Ara ödeme ise borcun bir sonraki aydan yapılan ödemesidir. Örneğin siz kredi borcunuzun 4. taksiti ile 5. taksitini ödediğinizde 5. taksit ara ödeme şeklinde tanımlanır.  Fakat bu bir sonraki taksit tarihinizin de değişeceği anlamını taşımaz. Ödemiş olduğunuz miktar bir sonraki taksitinizden düşürülmüş olacaktır. Ara ödemeler bankayla tüketici arasındaki anlaşmaya bırakılmıştır. Bunun için isterseniz erken ödemiş olduğunuz taksit borcunuzu tekrar bankadan alabilirsiniz. Ama bankalar genelde bu şekilde bir durumun önüne geçebilmek için ek bir şart koyabiliyorlar.

Ankara konut sigortası teklifi al

Kredinizi Geç Öderseniz Ne Olur?

Bu alt başlığımız aslında pek çok insanı da yakından ilgilendiriyor. Bunun nedeni ise bugüne kadar kredi çekmiş ancak borcunu zamanında ödeyememiş çok sayıda insan var. Bu insanlarda bu sorunun yanıtını merak ediyorlar. Bu konuyla ilgili yukarıda bahsetmiş olduğumuz kanun çerçevesinde bir düzenleme getirildi yapılan bu düzenlemede krediyi çeken kişi borcunu zamanında ödemezse o zaman geç ödeme devreye girecek ve faiz işletilecektir. Ancak bankalarda akdi faizin %30’unun üzerinde bir gecikme faizi uygulayamaz.

Kredi sözleşmelerinde yapılan bu değişikliğin amacı tüketicilerin korunmasının yanı sıra bankalarında kendilerini güvene almasını sağlamaktır. Eskiden insanlar istedikleri krediye istedikleri zaman sahip olabiliyorlardı ve bu da bir süre sonra tüketicinin gelirinin giderinden daha az olmasından dolayı borcu ödeyememesine neden oluyordu. Kredi sözleşmelerinde yapılan değişiklik bu tür konularında önünü kesmiş oldu.  

Detaylı bilgilendirme için bize https://hksigorta.com/ web sitemizden ulaşabilirsiniz.

27 Haziran 2020
426 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al