Konut Kredisi Reddedilme Nedenleri Nedir?

Konut Kredisi Reddedilme Nedenleri Nedir?

İnsanlar eskiden çok rahat bir şekilde borç para bulabiliyor ve imece usulünce ev sahibi olabiliyorlardı ancak günümüzde bunu görebilmek pek mümkün değil. Bazen güven sorunu nedeniyle bazen de insanların maddi sıkıntıları nedeniyle birbirine borç para vermeleri imkansızlaşıyor. Elbette ki giderek alışkanlık haline de gelmeye başlayan bu duruma karşı başvurulan tek yöntem de konut kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her ne kadar planlamalar yapılmış olsa ve psikolojik yönden hazırlanılmış olsa da bankalar bazı nedenlerden dolayı müşterilerine konut kredisi vermeyebiliyorlar. Peki, konut kredisi reddedilme nedenleri nedir?

Bankalar özellikle konut kredileriyle ilgili olarak müşterilerini geri çevirmek istemiyorlar. Hatta bunun için dönem, dönem kampanyalar ve çeşitli indirimlerde uygulayabiliyorlar. Fakat bu bankanın her isteyene kredi verebileceği anlamına gelmiyor. Bankalar krediler konusunda riskli görmüş olduğu kişilere borç para vermezler bunun içinde belirleyici olan etken kredi sicilidir.

Tüketicilerin kredi kartı, kredi ödemesi gibi durumlarla alakalı olarak kredi notu belirleyici olan bir unsurdur. Yani notunuz düşükse o zaman siz riskli gurupta kabul edilirsiniz ve size kredi sağlanmaz. Ancak kredi notunuz yüksek ise bankalar her alternatifi değerlendirerek size kredi vermek isteyeceklerdir. Ancak kredi notunuzun da düşük olması demek bankanın artık size kredi vermeyeceği anlamına gelmez. Bunun için bir takım önemli hususların yerine getirilmesi gerekir.

Konut Kredisinde Kredi Notu Etkili mi?

Eğer ki kredi isteğiniz reddedilmişse o zaman kredi notunuzun gözden geçirilmesi gerekiyor. Bunun içinde öncelikli olarak kredi notunuzu öğrenmeniz ve neden düşmüş olduğunun tespit edilmesini sağlamalısınız.  

Ankara Konut sigortası teklifi al

Konut Alırken DASK sigortası Şar mı?

Yeni bir konut alırken DASK sigortası her şartta zorunlu olan bir sigorta şeklidir. Evinizi almak için tapuyla uğraşırken tapu memuru DASK sigortanız olmadan işlemlerinizin devam etmesine müsaade etmeyecektir. Bunun için DASK cezası olmamış olsa bile zorunlu olarak yapılması gereken bir güvencedir. Tapunuzu alamayacağınız gibi aldıktan sonra eğer ki DASK’ınız yoksa bu durumda üzerinize elektrik ve su gibi bağlantıların yapılmasını da sağlayamazsınız. Kısacası konut alırken DASK sigortası kesinlikle şarttır.

19 Temmuz 2020
320 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al