Fren Bakımının Geldiğini Gösteren İşaretler

Fren Bakımının Geldiğini Gösteren İşaretler

Frenlerinizin ne zaman servise ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız? Bu soru hepimizin cevabını bilmemiz gereken oldukça önemli bir sorudur. Çünkü grenler güvenli bir şekilde çalışmayı bırakırsa, ciddi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Frenlerinizde bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız veya sadece neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmek istiyorsanız. Aşağıda sizin için yazmış olduğumuz bu işaretlere dikkat etmeniz gerekir.

Frenlerinizin servise ihtiyacı olduğuna dair işaretler:

Arabanız Fren Yaparken Kayıyorsa

Aracınız fren yaparken bir tarafa kayıyorsa, hemen kontrol ettirmelisiniz. Yön değiştiren veya “çeken” bir araba, sizin ve diğer sürücüler için tehlikeli bir durumdur. Kaymanın her zaman frenlerle ilgili bir sorun olmadığını bilmelisiniz, örneğin lastik şişirme seviyelerinizdeki bir dengesizlikten veya aşınmış lastiklerden kaynaklanıyor olabilir. Frenlerinizi bir uzmana kontrol ettirene kadar net bir şey söylemek mümkün olmayabilir.

Frenler Ötüyor

Frenleriniz ötüyorsa, bu muhtemelen fren balatalarınızın tamamen aşındığı anlamına gelir. Bu noktada fren diskleriniz ciddi şekilde hasar görebilir ve mümkün olan en kısa sürede kontrol edilmelidir. Frene dokunduğunuzda taşlama fark ederseniz, bir servis aramak için faydalı olacaktır.

Frenler Gıcırdıyor

Fren yaparken bir gıcırtı sesi duyduğunuzda gecikmeyin, aracınızı ne kadar erken muayene için getirirseniz, frenlerinizin, arabanızın ve cüzdanınızın sağlığı o kadar iyi olacaktır.

Frenler Doğru Şekilde Devreye Girmiyor

Frenleriniz ilk bastığınızda tam bir tepkimeye girmiyor ya da daha fazla basmanız gerekiyorsa bu durumda frenlerinizde bir sorun var demektir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Trafik Sigortası

Fren Pedalı Titriyor

Fren pedalınız normal fren koşullarında titreşiyorsa, bu, frenlerinizin servise ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir.

Frenlerinizin servise ihtiyacı var mı?

Arabanızın yukarıdaki sorunlardan herhangi birini yaşadığını düşünüyorsanız tereddüt etmeyin ve size en yakın servis ya da tanıdığınız bir tamirciye aracınızı kontrol ettirmelisiniz.  Tamir işlemi esnasında fren balataları, kaliper değişimi, fren hidroliği, ABS fren sistemleri ve daha fazlası dahil olmak üzere fren onarımının amamı gözden geçirilecektir.

Frenler hem sizin hem yayaların hem de diğer sürücüler için çok önemlidir. Bir aracın hızı ne olursa olsun bakımlı frenler aracın uygun şartlarda durmasını sağlayacaktır.

12 Mayıs 2021
218 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al