Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Reflü

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Reflü

Reflü, mide asidinin yemek borunuza geri akışına neden olan durumdur. Mide reflüsü, yemek borusu dokusunda tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan potansiyel olarak ciddi bir soruna yol açabilir.

Safra reflüsü ve mide asidi reflüsü ayrıdır. Safranın önemli olup olmadığı tartışmalıdır. Safra, insanlar güçlü asit baskılayıcı ilaçlara eksik yanıt verdiğinde veya hiç yanıt vermediğinde ortaya çıkar. Ancak safra reflüsünün insanlarda etkilerini gösteren çok az kanıt var.

Mide asidi reflüsünün aksine, safra reflüsü diyet veya yaşam tarzındaki değişikliklerle tamamen kontrol edilemez. Tedavi ilaç kullanımı veya ciddi vakalarda ameliyatı içerir.

Reflü Belirtileri

Safra ve mide reflüsünde belirti ve semptomlar benzerdir ve iki durum aynı anda ortaya çıkabilir.

Safra reflü belirtileri şöyledir.

  • Şiddetli olabilen karın ağrısı
  • Sık mide ekşimesi – göğsünüzde bazen boğazınıza yayılan yanma hissi ve ağzınızda ekşi bir tat
  • Mide bulantısı
  • Yeşilimsi sarı bir sıvının ağza gelmesi
  • Bazen öksürük veya ses kısıklığı
  • İstenmeyen kilo kaybı

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Reflü Nedenleri

Safra, yağları sindirmek ve yıpranmış kırmızı kan hücrelerini ve bazı toksinleri vücudunuzdan atmak için gerekli olan yeşilimsi sarı bir sıvıdır. Karaciğerinizde üretilir ve safra kesenizde depolanır. Az miktarda yağ içeren bir yemek yemek, safra kesenizin iki küçük tüpten  ince bağırsağınızın) üst kısmına akan safra salgılaması için sinyal verir.

Mideye Safra Reflüsü

On iki parmak bağırsağında safra ve yiyecek karışımı ve midenizin çıkışında bulunan ağır bir kas halkası olan pilorik kapakçıktan ince bağırsağınıza girer. Pilorik kapakçık hafifçe açılır bir seferde yaklaşık 3,5 mililitre sıvılaştırılmış yiyecek salmaya yetecek kadar, ancak sindirim sıvılarının mideye geri akmasına izin verecek kadar değil. Çoğu safra reflü vakasında, kapakçık düzgün kapanmaz ve safra mideye geri akar. Bu, mide zarının iltihaplanmasına yol açabilir.

Safra Reflüsü

Safra ve mide asidi, başka bir kas kapakçığı, alt özofagus sfinkteri görevini yerine getiremediğinde yemek borusuna geri akabilir. Alt yemek borusu sfinkteri yemek borusu ve mideyi ayırır. Kapakçık normalde yiyeceğin mideye geçmesine izin verecek kadar açılır. Ancak kapakçık anormal şekilde zayıflar veya gevşerse, safra yemek borusuna geri akabilir.

07 Ekim 2020
337 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al