Kolesterolü Hızla Düşürmek Mümkün mü?

Kolesterolü Hızla Düşürmek Mümkün mü?

Diyet ve yaşam tarzındaki birkaç önemli değişiklik, bir kişinin kolesterolünü zamanla doğal olarak düşürmesine yardımcı olabilir. Anında bir düzeltme yoktur, ancak bazı kişiler birkaç hafta içinde değişiklikleri fark edebilir.

Bazı durumlarda, bir kişinin kolesterolünü düşürmek veya diğer risk faktörlerini kontrol etmek için ilaca ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte, bir kişi ilaç kullanıyor olsa bile, kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve yan etki riskini azaltmaya yardımcı olacak değişiklikler yapması yine de önemlidir.

Kolesterol Nedir?

Karaciğer vücutta mumsu bir madde olan kolesterolü üretir. Kolesterol molekülleri kanda dolaşır. Karaciğer vücudun ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü üretir, bu nedenle bir kişinin diyetinde kolesterol tüketmesine gerek kalmaz. Kolesterolün kendisi fena değil. Kan kolesterolü, hücre oluşumuna yardımcı olmada önemli bir rol oynar.

Diyet Kolesterolü

Diyet kolesterolü yalnızca et ve yağ açısından zengin süt ürünleri gibi hayvanlardan elde edilen yiyeceklerde bulunur. Bunun nedeni, daha fazla diyet kolesterol kaynağı eklemek, bu bileşiği vücuda ve kan dolaşımına daha fazla ekleyerek kişinin kolesterol seviyelerini artırmasıdır.

Düşük yoğunluklu kolesterol: Daha düşük bir LDL numarası, sağlık için iyi bir gösterge ve daha düşük hastalık riski olabilir.

Yüksek yoğunluklu kolesterol: Düşük HDL kolesterol, diğer sorunlar için bir risk faktörü olabilir ve daha yüksek bir HDL sayısı sağlığı gösterebilir.

Kan trigliseridleri: Kandaki yaygın bir yağ türü. Daha yüksek seviyeler, bir kişinin, özellikle de düşük HDL kolesterol gibi başka risk faktörlerine sahip olması durumunda, bazı sorunların riskinin arttığı anlamına gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Neden kolesterol düşürülür?

Yüksek kolesterol, kalp sağlığının kötüleşmesinde rol oynar. Kanda daha fazla kolesterol dolaştıkça, kalbin bu kanı düzgün şekilde pompalaması zorlaşabilir. Bu kolesterol, atardamarlarda plak birikmesine de katkıda bulunarak ateroskleroz riskini artırabilir.

Yüksek kolesterol, bir kişiyi kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi risklere sokar.

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kolesterol seviyelerini hızla düşürmek isteyen bir kişi birkaç temel sağlık ilkesini takip edebilir. Bunlar arasında düzenli egzersiz yapmak ve bitkisel besinler açısından zengin, rafine gıdalar ve bazı yağ türleri bakımından düşük bir diyete odaklanmak yer alır.

28 Aralık 2020
260 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al