Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Çekme Belgeli Araç Muayeneye Nasıl Götürülür?

Çekme Belgeli Araç Muayeneye Nasıl Götürülür?

Çekme belgeli bir aracın trafiğe çıkabilmesi için en önemli şartların başında muayenesinin yapılmış olması gerekiyor. Ancak bu araçların muayeneye gidebilmeleri için kara yoluna çıkması gerekir lakin çıkamayacağından dolayı da ek önlemler yapılarak aracın muayene istasyonuna getirilmesi sağlanmış olacaktır.

Çekme belgeli bir aracın trafikteki en önemli sorunu polise yakalanması halinde ceza yemesidir. Bu araçlarında plakalarının olmaması aracın polis tarafından yakalanma olasılığını her zaman yüksek tutacaktır. Bu şekilde bir olumsuzluk ihtimalinin olmaması için önce polisten ek 33/A denilen geçici bir izin belgesi alması gerekiyor. Bu belge olduğunda trafikte yakalanmış olsalar bile cezai işlemler uygulanmayacaktır. Bu izin belgesi belli bir süreyi kapsar bunun içinde belgeyi aldıktan sonra 7 gün içerisinde mutlaka aracın muayenesinin yapılmış olması gerekiyor.

 Çekme belgeli aracınızla muayene istasyonuna geldiğini zaman aracın son muayene geçerlilik süresini gösterecek olan ispatlayıcı bir belgenin de sizin yanınızda olması gerekiyor. Eğer ki bu şekilde bir belgeniz yoksa o zaman aracınız TUVTURK’ ÜN kayıtlarında yer almayacağından dolayı yüklü bir gecikme bedeli ödemek zorunda kalırsınız.  

 Çekme Belgeli Araç Muayenesinde İstenen Belgeler

  • Trafik sigortası belgesi (aslı)
  • Son muayene tarihini ispat eden bir belge (Son muayene TÜVTÜRK istasyonunda yapılmış ise kayıtlarda çıkmaktadır)
  • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
  • Son muayene harç makbuzu (Vergi dairesinden alınan makbuz)
  • Çekme belgeli araç muayene ücreti

Çekme belgeli bir aracı satın almak istiyorsanız öncelikli olarak muayenesinin yapılmış olması gerekir. Aracın trafikte olmadığı dönemlere ait size hiçbir muayene ücreti de ödenmeyecektir. Bu belgeyi aldıktan sonra ise 5 sene trafiğe çıkmayabilir. Bu dönemdeki ücretler alınmaz en son muayene ücreti alınacaktır.

Bir aracın muayenesi gecikmiş çekme belgesi alınmışsa ve aracın sahibinin elinde son muayeneye ait evraklar bulunmuyorsa o zaman gecikme muayene ücretine ek olarak gecikme ücreti de ödenmek zorunda kalınabilir.

Çekme Belgeli Aracın Muayene Ücreti 2019

Otomobil, kamyonet, arazi araçları ve özel amaçlı taşıtlar için 279,66 TL

Motosiklet ve traktör için 142,78 TL

Otobüs, kamyon, tanker ve çekici gibi araçlar için 377,60 TL dir.

03 Ağustos 2019
610 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al