Konut Sahibi Olmanın Püf Noktaları

Konut Sahibi Olmanın Püf Noktaları

Her insanın hayalinde ev sahibi olma umudu vardır. Günün birinde kiradan kurtulmak kendi evinde oturmak, geleceğe yatırım yapmak ve elindeki birikimleri en güzel şekilde değerlendirmek. Ancak herkes ev alabilecek kadar şanslı olmayabilir. Bunun için de konut sahibi olmak isteniyorsa o zaman yapılacak olan yatırımın ne kadar değerli olduğunu bilmek ve ona göre dikkatli davranmak gerekir. İster kendi birikimlerinizle olsun isterseniz bankadan çekeceğiniz krediyle olsun bir konut alacaksanız birazdan bahsedeceğimiz püf noktaları asla es geçmemelisiniz.

Öncelikli olarak konut satın alımlarında lokasyon önem kazanır. Merkezi bir konumda olan konut her zaman avantaj sağlayacağından dolayı konutunuz ne kadar küçük olursa olsun her zaman karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Üstelik merkezi yerde olmasının size maddi açıdan da desteği olacaktır. Örneğin ulaşım gerektirmez ya da tek bir vasıtayla ulaşım gerçekleştirilebilir. Her yere yakın olması ise özellikle yakıt tasarrufu bakımından önemlidir. Satın alacağınız evin hastanelere yakın olması da ayrı bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle belli bir yaşın üzerine geldiğinizde hastaneye çok işiniz düşeceğinden dolayı yürüme mesafesindeki bir ev avantajdır.  Büyük şehirleri ele aldığımız zaman genelde yeni konutlar bir proje halinde oluşturuluyor ve site şeklinde düzenleniyor. Bu tarz projelere girerken mutlaka firmayı önceden araştırmalı ve firmanın daha önceki işlerini incelemelisiniz. Ödeyeceğiniz paranın miktarı ciddiyet gerektirir ve yanlış bir hamle yapmış olmanız da size büyük kaybettirir. Bu uyarıyı yapmamızın nedeni ise daha önce bunun gibi çok sayıda örneğin gerçekleşmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Satın alınacak olan evi araştırırken özellikle deprem kuşağında olup olmamasına özen göstermelisiniz. Bazı şehirde bazı bölgeler vardır ki burası deprem için endişe verici olabilir. Dolayısıyla buradaki evlerin daha uygun fiyatla satılıyor olması da sizin fikrinizi değiştirebilir.

Buraya kadar evin lokasyonu hakkında değerlendirme yaptık ancak en önemli konulardan birisi de binanın yapı ruhsatının olup olmamasıdır. Çünkü bu ruhsat onaylanmadan binanın yapımına başlanmayacaktır. Özellikle topraktan girme diye tabir edilen yöntemle daire alacaksanız buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Dairenizin tapu kayıtlarını da kontrol etmenizde yarar vardır satın alınacak olan konutun hangi katta olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

26 Ağustos 2019
485 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al