Lastik Hava Basıncı Nasıl Ayarlanmalıdır?

Lastik Hava Basıncı Nasıl Ayarlanmalıdır?

Yol üzerinde sorunsuz bir şekilde hareket edebilmeniz için aracınızın lastiklerinin hava basıncının doğru şekilde ayarlanması çok önemlidir. Hava basıncını ayarladıktan sonra belli aralıklarla lastik kontrolü yapmalısınız, çünkü zaman içerisinde lastikle aşınacağı için hava kaçırmaya başlayacaktır.

Araç lastiklerinin havasının çok yüksek olması ya da düşük olması bir takım sorunları ortaya çıkmasına neden olur.  Oto lastikleri için doğru hava basıncı aracın modeline, motor hacmine, lastik boyutuna ve motor gücüne göre farklılık gösterir. Aracınız için doğru hava basıncının kaç olması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız kapı kenarına, benzin depo kapağına ve araç kataloğuna bakabilirsiniz. Ülkemizde 1 bar 14,5 PSI e eşittir. Doğru hava basıncını ölçmek için ilgili cihazı satın alabilir ya da benzin istasyonlarında yer alan hava basıncı cihazlarından faydalanabilirsiniz. Lastiklerinizin hava basıncı düşük olursa trafikte tehlikeye girersiniz ayrıca aracın performansı düşer ve lastiklerin üzerine çok fazla yük bineceği için ömürleri de azalır. Bu nedenle lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin bir sorun varsa mutlaka zamanında halletmelisiniz. Düzensiz bir basınç varsa bu durum fazla yakıt tüketimine ve lastiklerin kısa sürede aşınmasına da neden olur.

Araçların tüm bakımları yapılırken lastiklerinde ihmal edilmemesi çok önemlidir. Bu tarz kontroller için periyodik bakımları beklemeyin gerekirse her gün aracınızın lastiklerini kontrol edip o şekilde yola çıkın.

Lastik Değerimizi Nereden Öğreniriz

Lastiklerdeki olması gereken doğru basınç değerleri araç kullanma kılavuzları, kaporta altı bilgi kağıdı, kapı arasındaki sürücü bilgilendirme kısmında bulunur. Ayrıca oto lastikçilerinden bilgi alabilirsiniz.

Lastik basıncı sadece kum yüzeyde düşürebilir. Diğer her hangi bir durum için lastik basıncı düşürülmemelidir. Karlı zeminde ise lastik basıncını arttırmak çekişi arttırır.

Türkiye’de genellikle psi değeri kullanılır. Bazı araçlarda bu bilgi bar olarak yazılır. Lastiğe hava basılacağı zaman barı psi’e çevirmek gerekir.

1 bar kaç psi eder peki?

1bar 14.50 psi’dir. Yani araç kapı içerisinde 2.2 bar yazıyorsa bunu psi değeriyle çarparız ve yaklaşık olarak 32 psi’e denk gelir. ; 1 psi = 0.06895 bar dır. 

Lastiklerin dördüne de aynı değerde hava basmamamız gerekir.

24 Mart 2020
491 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al