Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kışın Hamilelik Süreci Nasıl Olur?

Kışın Hamilelik Süreci Nasıl Olur?

Kış mevsiminde insanın metabolizmasının dirençli hale gelmesi önemlidir. Bu sayede hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır. Özellikle de hamilelik yaşayan bayanların bu konuda dikkatli hareket etmesi yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir.

Kışın gün içerisinde her besin gurubundan yeteri miktarda alınması ve ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin tüketilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin desteklenebilmesi amacıyla A ve C vitaminleri önemlidir. Bu vitaminleri alabilmek için ise turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşilbiber, karnabahar, sebze ve meyve tüketiminin artırılması gerekecektir.

Gebelik dönemi içerisinde zamanın büyük bir bölümünün geçirilmiş olduğu mekanların havalandırmasının da yeterli koşullara sahip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu dönemde bağışıklığınız düşük olacağından dolayı bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığınız daha fazla olacaktır. Kirli havanın bebeğinize zarar vereceğini de düşünmelisiniz.

Eğer ki kışın ısınmak amacıyla kömür ve odun kullanıyorsanız bu da evdeki havanın kirlenmesine neden olacağını unutmamanız gerekiyor. 

Kapı ve pencereleri düzenli açarak evdeki havalandırmanın mutlaka gerçekleşmesini sağlamanız gerekiyor. Bunun için hava temizleyici cihazları kullanabilirsiniz.

Yoğun hava kirliliği yaşanan bir şehirde yaşıyorsanız o zaman toksik maddeleri teneffüs etmeniz bebeğinize 3 aylık dönem içerisinde zarar verebilir. Kışın şebeke sularını kullanmak ve gereksiz yere dışarı çıkmaktan uzak durmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. 

Gebelik döneminde alkol ve sigara en büyük tehditler arasında yer alıyor. Siz gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren kullanıyorsanız bu zararlı maddeleri bırakmalısınız. Aksi takdirde bebeğinizde gelişim geriliğine neden olabilirsiniz. Siz sigara içmiyor olsanız bile evinizde sigara içilmesine izin vermemeniz gerekiyor. 

Hamileliğiniz süresince cildiniz daha hassas olacak ve daha çok bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle soğuk havalarda cildiniz kuruyup çatlayabilir ve çatlaklar da enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle el ve yüz yıkamada soğuk su yerine ılık su kullanmalısınız. Soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için, salgın dönemlerinde kapalı-kalabalık mekânlarda uzun süre kalmamalı ve ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Gebelik dikkat gerektiren anne adayının kendisine iyi bakılmaya ihtiyacı olan bir dönemdir. Bunun içinde bu dönem içerisinde yalnızca anne adayı değil babaya da önemli görevler düşmektedir.

08 Aralık 2019
152 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al