Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Eşlerin kan uyuşmazlığı en sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle akraba evliliklerinde bu durumun görülmesi daha fazla olmaktadır. Peki kan uyuşmazlığı nedir?

Kan Uyuşmazlığı

Annenin kanın RH negatif babanın kanı ise RH pozitif ise bu durumda kan uyuşmazlığından bahsedilebilmektedir. Ancak burada illa ki kan uyuşmazlığı yaşanacak demek değildir. Bebeğin kanı RH pozitif olursa annenin savunma sistemi bunu otomatikman bir tehdit gibi algılayarak savunmaya geçecektir. Bu nedenle silahlarını çekerek onları parçalamak için harekete geçer. Ancak bu ilk kez gerçekleşiyorsa o zaman annenin savunma sistemi başarısızlığa uğrayabilmektedir.

İlk gebelikte bu durum bu şekilde savuşturulabilir. Ancak daha sonraki gebeliklerde anne adayının da kontrollü bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Eğer ki ikinci gebelikte de bu şekilde bir durumla karşılaşılırsa bu kez annenin savunma sistemi doğrudan silahlarını çekeceği için vücudu savunmaya geçmeyecek ve direk savaşa girecektir. Bunu da çok şiddetli yapar.

İnsanda Kan Grupları Nasıl Belirlenir?

İnsanlarda kan grupları A ve B şeklinde iki farklı yapı taşının yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Her insanda mutlaka yapı taşı A ya da B ve ya AB olmak durumundadır. Burada RH faktörünün yokluğu kesinlikle düşünülemez.

İnsanlarda kan grupları anne ya da babadan alınan kalıtım özelliklerine göre belirlenmektedir.

Kan Uyuşmazlığında Bebek Nasıl Zarar Görür?

İnsan vücuduna giren her madde yabancı olarak görülmektedir. İşte organ nakillerinde yüksek başarı sağlanamamasının asıl nedeni budur. Nakil işleminde de organ yabancı bir madde şeklinde algılandığı için vücut savunmaya geçecektir. Vücut savunma sistemi yalnız kan ya da organ değil bunun yanı sıra bakteri, virüs gibi maddelerde de harekete geçecektir.

Kan verme işleminde de aynı gruptan kanların alınması gerekmektedir. Aksi takdirde vücut bunları da yabancı madde olarak göreceğinden kanı parçalamak için direk olarak harekete geçecektir.

Kan Hastalıklarında Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kan hastalıkları insan sağlığını en çok sıkıntıya sokacak hastalıklar arasında yer alır. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları Ankara yaptırdığınızda ise olası bir kan hastalığı meydana gelmesi durumunda özel hastaneden faydalanabilirsiniz.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız özel sağlık sigortası ile yaşamınızı riske atmazsınız.

01 Ağustos 2020
385 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al