Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde en sık rastlanılan sağlık sorunları arasında doğuştan kalça çıkıklığı gelmektedir. Bu nedenle de doğum gerçekleştikten sonra hekimler doğrudan bebeğin muayenesini gerçekleştirirler. Burada muayene esnasında bebeğin kalçası da kontrol edilmektedir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri

Bebeklerde doğuştan kalça çıkıklığı belirtileri bebeğin ilk doğduğu anda gözle görülmeyebilir ancak doktor muayenesinde rahatlıkla anlaşılabilecek bir durumdur. Muayene sırasında bebek arka üstü yatırılır ve arkasından dizleri bükülüp kalça hareketi sağlanmaya çalışır eğer ki bu hareket neticesinde bir sorun yok ise o zaman kalça rahatça hareket eder. Lakin sağlıksız bir durum varsa kalça bir tıklama sesi çıkaracaktır. Bu da kalçanın yuvasına oturduğu anlamına gelecektir. Eğer ki bu esnada kalça yerinden çıkarsa ikinci bir tıklama sesi daha duyulur.

Doğum işlemi tamamlandıktan sonra bebek geneli bir meyaneye alınır ve bu beden muayenesinin bir parçası da kalça çıkıklığıdır. Ancak bebeğin uyluk kemiği de yerinde olup olmadığına dair kontrol edilmektedir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nedenleri

Doğuştan kalça çıkıklığının en büyük nedenleri arasında istikrarlı olmayan kalça eklemleri söz konusudur. Bu da bebeğinin anne karnında tam olarak gelişememesinin bir neticesidir. Kalça çıkıklığı kız çocuklarında daha fazla görülen bir durumdur ancak bunun tıbbi anlamda nedeni henüz bilinmemektedir. Kalça çıkıklığı devam ederse eklemler ciddi anlamda bundan etkilenmektedir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Tedavisi

Bebeklerde kalça çıkıklığı sorun olmayacak bir durumdur. Rahatlıkla tedavi edilebilir ve uzun vadede de yan etkileri olmaz.  Bu şekilde bebek ayakları kurbağalama şekilde alçıya alınır ve birkaç ay sonrasında film çekilerek son durum tespit edilir. Eğer ki bu süre içerisinde durum normale dönmüş ise tedaviye son verilir.

Kalça Çıkıklığı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında mı?

Bebeğiniz için yaptıracağınız tamamlayıcı sağlık sigortası doğum öncesinde başlatılmışsa bu durumda bebeğiniz doğmadan önce gebelik sürecinizi anlaşmalı bir özel hastanede konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz. Bebek doğduktan sonrada sigorta devam edeceği gibi ömür boyu yenileme garantisi vardır. Eğer ki kalça çıkıklığı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıktan sonra ortaya çıkmışsa bu durumda bebeğin tedavi masrafları ücretsiz olarak karşılanır.

Hksigorta.com bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası ile bebeğinizi güven altına alacaktır.

30 Temmuz 2020
467 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al