Kemoterapi Nedir?

İlaçla tedavi anlamına gelen kemoterapi kanser hastalığının etkilerini azaltmak amacıyla uygulanmaktadır. Buradaki amaç kanserli hücrelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Kemoterapi uygulanacak bir hasta için süre ve yan etkiler farklı olabilir. Kanser hastalığının tedavisinde bu uygulama kullanılmaktadır. Amaç tümörlü hücrelerin ilaçla tedavi edilmesidir. Bu sayede kanserli olan bölgenin de çoğalmasının önüne geçmiş olur. Günümüzde kemoterapi ilaçla kombine edilerek tümörün etkilerinin düşürülmesi sağlanmış olur. Uygulama birden fazla olur.

Kemoterapinin Amacı Nedir?

Kemoterapi de kanserin evresi ve tipi önemlidir. Yayılımın önlenmesi için kullanıldığından dolayı da vücudun farklı bölgelerine yapılabilir. Bazı durumlarda ise kemoterapi tek bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Kemoterapi cerrahi ve radyoterapi uygulaması ile birlikte alınabilir.

Kemoterapi İlaçları ve Etkileri

Her hastalıkta olduğu gibi kemoterapide de ilaç çeşitliliği vardır. Bu tümörün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bu ilaçların amacı hedefe yönelik olduğundan dolayı da bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olacaktır.  Kemoterapide verilen ilaçlar kan yoluyla tüm dünyaya yayılmaktadır. Bu sayede tümörlü hücrelerin yapı taşları etkilenmiş ve hücrenin de büyümesi önlenmiş olacaktır.

Kemoterapi İlaçları Nasıl Seçilir?

Kemoterapi’ de ilaçların tercihi hastalığın cinsine ve vücuttaki yaygınlığına göre değişebilir. Burada hastanın yaşı ve klinik durumu da önemlidir. Hastada diğer hastalıklarda söz konusu ise o zaman tıbbi onkoloji uzmanı tarafından kontrol edilir. Bu durumda onkolog ilacın dozuna ve uygulama biçimin karar verecektir. Kemoterapi uygulamasında önemli olan konu hastalığın ne aşamada olduğudur. Buna göre aralıklar belirlenerek ilaçlarla hastanın toparlanması sağlanacaktır.

Kanser Hastalıkları ve Özel Sağlık Sigortası

Kanser sinsi ve ölümcül sonuçları olan bir hastalıktır. Bu nedenle özel sigorta firmaları geçmişten gelen böyle bir riskin olması halinde sağlık sigortası yapmaya sıcak bakmazlar. Bu nedenle birçoğu kanseri tedavi dışında bırakır. Burada özel sağlık sigortasının yapılma amacı herhangi bir rahatsızlığınız ve hastalığınız olmadan güvence altına alınmanızdır. Bu sayede sonradan oluşabilecek kanser ya da benzer rahatsızlıklar durumunda da tamamlayıcı sağlık sigortanız devam edebilir. Bu nedenle önemli olan önceden tedbirinizi almaktır.

Özel sağlık sigortası fiyatları hakkında hksigorta.com’dan teklifinizi almayı ihmal etmemelisiniz.

27 Temmuz 2020
433 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al