Akciğer Kanseri ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Akciğer Kanseri ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Akciğer kanseri, akciğerlerde başlayan bir kanser türüdür. Akciğerleriniz göğsünüzde soluduğunuzda oksijen alan ve nefes verdiğinizde karbondioksit salan iki süngerimsi organdır. Akciğer kanseri, dünya çapında kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Sigara içenler en büyük akciğer kanseri riskine sahiptir, ancak akciğer kanseri hiç sigara içmemiş insanlarda da ortaya çıkabilir. Akciğer kanseri riski, içtiğiniz sigara süresinin uzunluğu ve sayısı ile artar. Uzun yıllar sigara içtikten sonra bile sigarayı bırakırsanız, akciğer kanserine yakalanma şansınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri tipik olarak ilk aşamalarında belirti ve semptomlara neden olmaz. Akciğer kanserinin belirti ve semptomları tipik olarak hastalık ilerledikçe ortaya çıkar.

  • Geçmeyen yeni bir öksürük
  • Az miktarda bile olsa kan öksürmek
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı
  • Ses kısıklığı
  • Denemeden kilo vermek
  • Kemik ağrısı
  • Baş ağrısı

Akciğer Kanseri Nedenleri

Sigara içmek akciğer kanserlerinin çoğuna neden olur – hem sigara içenlerde hem de ikinci el dumana maruz kalan kişilerde. Ancak akciğer kanseri, hiç sigara içmemiş kişilerde ve sigara dumanına hiç uzun süre maruz kalmamış kişilerde de ortaya çıkar. Bu durumlarda, akciğer kanserinin net bir nedeni olmayabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sigara İçmenin Akciğerlere Etkisi Nedir?

Doktorlar sigara içmenin akciğerleri çevreleyen hücrelere zarar vererek akciğer kanserine neden olduğuna inanıyor. Kansere neden olan maddelerle (kanserojenler) dolu sigara dumanını soluduğunuzda akciğer dokusunda değişiklikler hemen başlar.

İlk başta vücudunuz bu hasarı onarabilir. Ancak tekrarlanan her durumda, akciğerlerinizi kaplayan normal hücreler giderek daha fazla hasar görür. Zamanla, hasar hücrelerin anormal davranmasına neden olur ve sonunda kanser gelişebilir.

Akciğer Kanseri Türleri

Küçük hücreli akciğer kanseri:

Küçük hücreli akciğer kanseri, neredeyse tamamen sigara içenlerde görülür ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserinden daha az yaygındır.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri:

 Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, çeşitli akciğer kanseri türleri için genel bir terimdir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanserleri arasında skuamöz hücreli karsinom, adenokarsinom ve büyük hücreli karsinom bulunur.

Bazı faktörler akciğer kanseri riskinizi artırabilir. Bazı risk faktörleri, örneğin sigarayı bırakarak kontrol edilebilir.   

11 Ekim 2020
232 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al