Kemik Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Kemik Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Kemik kanseri vücuttaki herhangi bir kemikte başlayabilir, ancak en yaygın olarak pelvis veya kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkiler. Kemik kanseri nadirdir ve tüm kanserlerin yüzde 1’inden azını oluşturur. Aslında, kanserli olmayan kemik tümörleri kanserli olanlardan çok daha yaygındır.

“Kemik kanseri” terimi, vücudun başka yerlerinde başlayan ve kemiğe yayılan kanserleri içermez. Bunun yerine, bu kanserler, kemiğe metastaz yapmış meme kanseri gibi, başladıkları yere göre adlandırılır.

Bazı kemik kanseri türleri öncelikle çocuklarda görülürken, bazıları yetişkinleri etkiler. Cerrahi olarak çıkarma en yaygın tedavidir, ancak kemoterapi ve radyasyon tedavisi de kullanılabilir. Ameliyat, kemoterapi veya radyasyon tedavisi kullanma kararı, tedavi edilen kemik kanserinin tipine bağlıdır.

Kemik kanserinin belirti ve semptomları şunları içerir:

  • Kemik ağrısı
  • Etkilenen bölgenin yakınında şişlik ve hassasiyet
  • Zayıflamış kemik, kırılmaya neden olur
  • Yorgunluk
  • İstenmeyen kilo kaybı

Sizde veya çocuğunuzda aşağıdaki gibi kemik ağrısı gelişirse doktorunuzdan randevu alın:

  • Gelir ve gider
  • Geceleri daha kötü olur
  • Reçetesiz satılan ağrı kesiciler yardımcı olmuyor

Kemik Kanserinin Nedenleri

Çoğu kemik kanserinin nedeni bilinmemektedir. Az sayıda kemik kanseri kalıtsal faktörlerle bağlantılıyken, diğerleri daha önceki radyasyona maruz kalmayla ilişkilidir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kemik Kanseri Türleri

Kemik kanserleri, kanserin başladığı hücre tipine göre ayrı tiplere ayrılır. En yaygın kemik kanseri türleri şunlardır:

Osteosarkom: Osteosarkom, kemik kanserinin en yaygın şeklidir. Bu tümörde kanserli hücreler kemik üretir. Bu kemik kanseri çeşidi en sık çocuklarda ve genç erişkinlerde, bacak veya kol kemiklerinde görülür. Nadir durumlarda, osteosarkomlar kemiklerin dışında ortaya çıkabilir.

Kondrosarkom: Kondrosarkom, kemik kanserinin ikinci en yaygın şeklidir. Bu tümörde kanserli hücreler kıkırdak üretir. Kondrosarkom genellikle orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde pelvis, bacaklar veya kollarda görülür.

Ewing sarkomu: Ewing sarkom tümörleri en sık çocukların ve genç yetişkinlerin pelvisinde, bacaklarında veya kollarında ortaya çıkar.

Kemik Kanserinin Risk Faktörleri

 Ailelerden geçen bazı nadir genetik sendromlar, Li-Fraumeni sendromu ve kalıtsal retinoblastom dahil olmak üzere kemik kanseri riskini artırır.

En yaygın olarak yaşlı erişkinlerde görülen Paget kemik hastalığı, daha sonra gelişen kemik kanseri riskini artırabilir.

Kanser için radyasyon tedavisi sırasında verilenler gibi yüksek dozda radyasyona maruz kalmak, gelecekte kemik kanseri riskini artırır.

12 Haziran 2021
157 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al