Kalori Nedir ve Kalori Türleri

Kalori Nedir ve Kalori Türleri

Kalori, bir enerji birimidir. Beslenmede kalori, insanların tükettikleri yiyecek ve içeceklerden aldıkları enerjiyi ve fiziksel aktivitede kullandıkları enerjiyi ifade eder.

Kaloriler, tüm gıda ambalajlarının beslenme bilgilerinde listelenmiştir. Birçok kilo verme programı, kalori alımını azaltmaya odaklanır.

Kalori Hakkında Gerçekler

İnsan sağlığı için kalori önemlidir. Herkes yaşa, cinsiyete, bedene ve aktivite düzeyine bağlı olarak her gün farklı miktarlarda enerjiye ihtiyaç duyar. Bazı insanlar günlük kalorilerinin yüzde 11’inden fazlasını fast food’dan tüketir. Enerjisi yüksek ancak besin değeri düşük yiyecekler boş kalori sağlar.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Çoğu insan kaloriyi yalnızca yiyecek ve içecekle ilişkilendirir, ancak enerji içeren her şeyin kalorisi vardır. Örneğin 1 kilogram (kg) kömür 7.000.000 kalori içerir.

İki tür kalori vardır:

 1. Küçük kalori (cal) , 1 gram (g) suyun sıcaklığını 1º Santigrat (º C) yükseltmek için gereken enerji miktarıdır.
 2. Büyük kalori (kcal) , 1 kilogram (kg) suyu 1º C yükseltmek için gereken enerji miktarıdır. Kilokalori olarak da bilinir.

Günlük Kalori Gereksinimi Ne Kadardır?

Ortalama bir erkeğin günde 2.700 kcal’a ve ortalama bir kadının günde 2.200 kcal’e ihtiyacı vardır. Herkesin her gün aynı kaloriye ihtiyacı yoktur. İnsanların farklı hızlarda enerji yakan farklı metabolizmaları vardır ve bazı insanlar diğerlerinden daha aktif yaşam tarzlarına sahiptir.

Günlük önerilen kalori alımı, aşağıdakiler dahil birkaç faktöre bağlıdır:

 • Genel sağlık
 • Fiziksel aktivite talepleri
 • Seks
 • Ağırlık
 • Yükseklik
 • Vücut şekli

Kalori ve sağlık

İnsan vücudunun hayatta kalmak için kaloriye ihtiyacı vardır. Enerji olmadan vücuttaki hücreler ölür, kalp ve akciğerler durur, organlar yaşam için gerekli olan temel işlemleri yapamazdı. İnsanlar bu enerjiyi yiyecek ve içeceklerden alırlar.

İnsanlar her gün sadece ihtiyaç duydukları kalori kadar kalori tüketirlerse, muhtemelen sağlıklı bir yaşamları olur. Çok düşük veya çok yüksek kalori tüketimi sonunda sağlık sorunlarına yol açacaktır. Gıdalardaki kalori sayısı bize ne kadar potansiyel enerji içerdiklerini gösterir. Önemli olan sadece kalori değil, aynı zamanda kalorilerin alındığı maddedir.

Gıdanın üç ana bileşeninin kalori değerleri aşağıdadır:

 1. 1 gr karbonhidrat 4 kcal içerir
 2. 1 gr protein 4 kcal içerir
 3. 1 gr yağ 9 kcal içerir

İnsanlar yaşlandıkça, günlük kalorilerinin daha azını hızlı yiyeceklerden alma eğilimindedirler. Hızlı yiyecekler, yaşlı yetişkinlerin günlük kalori alımının yalnızca yüzde 6’sını oluşturur.

23 Mart 2021
242 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al