Araç Değer Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç Değer Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trafik kazası neticesinde aracınız zarar görmüş olabilir ve yeniden tamir edildiğinde eski görünümüne kavuşmuş olsa bile artık aracınız TRAMER kaydına göre hasarlı olarak görünecektir. Yani bu demek oluyor ki aracınızın orijinalliği kaybolmuş ve bu da ister istemez aracınızın ilk günkü değerinden daha düşük olmuştur. Aracınızda yaşadığınız bu değer kaybının yapacağınız birkaç işlemle zararınızı ortadan kaldıracağını biliyor musunuz?

 Araç Değer Kaybı Nedir?

Öncelikli olarak araç değer kaybı ne demek bu sorunun karşılığına bir bakalım. Oluşan bir kazadan sonra araç ikinci el piyasasına göre değer kaybı yaşamışsa bu durumda aracınız görüntü olarak eski halini almış olsa bile değer kaybı yaşamış olur ve piyasa değeri düşük olur.

Yaşadığı kaza neticesinde sürücüler araçlarını onarmak isterler ve sonrasında da bu aracı satarken bu durum karşılarına çıkar. İkinci el fiyatı da düşeceğinden dolayı araç sahipleri bu durumda zarar etmiş olacaklardır. Zararın derecesi ise meydana gelen hasarın boyutuna göre farklılık gösterebilir. Kaza neticesinde ortaya çıkan bu değer kaybını karşılayacak taraf ise kusurlu ya da daha fazla kusurlu olan kişilerdir.

Değer Kaybı Hakları Nelerdir?

Yapılan kazada aracın parçaları orijinaliyle değişmiş olsa bile hasarlı olarak görünür ve bu bir kusur olarak kabul edilir. Ancak siz kazada suçsuzsanız tamir masrafları karşı sürücü tarafından karşılanıyor olsa bile yine de değer kaybından dolayı zarara uğramış olacaksınız. Dolayısıyla bu zararın en aza indirilecek şekilde karşılanması için kusurlu olan aracın sahibinden değer kaybını karşılamasını talep edebilirsiniz. Bu talep ise mahkeme yoluyla yapılabilir. Hasar kaybı talebinde bulunabilmek için süre 2 yıl ile sınırlı tutulmuştur. Sigorta şirketleri poliçeleri üzerine değer kaybı tazminatı da belirtmiş olduğundan dolayı sigorta şirketinden bu paranın alınabilmesi mümkündür. Ancak sigorta şirketleri sizin bu durumu belirtmemeniz yani dava açmamanız halinde bu ödemeyi size yapmayacaktır. Bunun için sizin dava açmanız beklenir.

Kısacası aracınızla ilgili olarak değer kaybı yaşamak istemiyorsanız bu durumda kasko sigortanızı ve trafik sigortanızı mutlaka yaptırmanızı tavsiye ederiz. Güvenlik sizin için önemli olduğu kadar aracınızı güvenceye almakta önemlidir.

05 Temmuz 2019
569 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al