Kazalarda Kusurlu Araç Nasıl Belirlenir?

Kazalarda Kusurlu Araç Nasıl Belirlenir?

Türkiye’de trafik kazaları oranlarının yüksek olması araştırmalara da konu olmuş bir durumdur. Yapılan araştırmalar neticesinde ise bir gün içerisinde saatte ortalama olarak 46 kaza gerçekleşmekte. Bu kazaların bazıları yaralanmalarla sonuçlanırken bazılarında ise ölüm hali gerçekleşmiştir. Dolayısıyla Türkiye’de 1 yıl içerisinde toplamda 1 milyonun üzerinde kaza meydana gelmiştir. Kısacası aracınıza her bindiğinizde belli oranda kusurlu olduğunuzu düşünmeli ve gerekli tedbirinizi de öncesinden almanız gerekecektir.  Başlığımız bu kadar açık ve net iken burada merak edilen sorulardan bir tanesi de trafik kazalarının olmasından sonra hatalı olan aracın neye göre tespit edildiğidir.

Hatalı Araç Neye Göre Tespit Edilir?

Trafik kazalarının büyük bir bölümü sürücü hatalarından meydana geliyor ve bu kusurların belirlenmesinde ise tramerden destek alınarak yapılıyor. TSB merkezi sürücüler hakkındaki tüm bilgilerin bir noktaya toplanmış olduğu veri depolama alanıdır. Bunun içinde bir araca ait olan tüm bilgileri bu merkezde bulabilirsiniz. Örneğin aynı aracın daha önce bir hasarının olup olmadığı yine bu merkez aracılığı ile tespit edilebilmektedir. Bu sayede sigortacılık sektörüne olan güvende artmış olur.

Hatalı Sürücünün Tespiti                         

Bir kaza durumunda direk olarak öncelikli fotoğraf çekilir ve kaza tespit tutanağı tutulur. Çekilen fotoğraflar ise hatanın kime ait olduğunu direk olarak belirlemez. Toplanan bu bilgiler yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi tramer’ e gönderilir. Eğer ki kaza yapan taraflardan birisi itiraz etmek isterse o zaman 5 gün içerisinde itirazını gerçekleştirmek durumundadır.  Bu süre içerisinde itirazın gerçekleşmemesi halinde ise hata kabul edilmiş olacaktır.

Tramer’in yapmış olduğu değerlendirme sigorta şirketi ile aynı şekilde olursa bu durumda sigorta şirketine haber verilir. Bir anlaşmazlık söz konusuysa bu durumda tramer içinde tutanak değerlendirme komisyonuna başvuruda bulunulacaktır.

Komisyon durum değerlendirmesi yapar ve bir karara bağlar. Bu komisyondan çıkan karar nettir ve buna göre hasar ödemesi gerçekleştirilmiş olacaktır. Ödemelerin süresi ise 8 iş günüdür.

Eskiden bu tür işlemlerde daha uzun ve sıkıntılıyken bugün sürücüler kimin hatalı olduğunu kendileri de anlayabiliyorlar. Bunun içinde ölümlü ve yaralanmalı kazaların dışında büyük oranla kazalarda kendileri anlaşmayı tercih ediyorlar.

17 Ağustos 2019
439 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al