İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur

İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur

İdrarda kan normal değildir ve değerlendirilmesi gerekir. İdrarda sadece bir kez kan bulunması değerlendirme için yeterli bir nedendir. Kötü şeyler idrarda kana neden olabilir, bu nedenle kanın gitmesi her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmez. Aslında, kötü şeyler sessizce büyüyor, ara sıra küçük uyarılar veriyor olabilir.

Sorun idrarın kendisinde değil. Aksine idrardaki kan bir şeyin işaretidir. Bir enfeksiyon kadar basit bir şey olabilir. Bir mesane veya böbrek taşı olabilir veya böbrek kanseri, üreter kanseri ve hatta mesane kanserinin erken uyarı işareti olabilir.

Sebep ne olursa olsun, idrardaki kan hiçbir zaman normal değildir ve değerlendirilmelidir. Elbette, bir enfeksiyon varsa ve enfeksiyon tedavi edildikten sonra daha fazla kan yoksa, başka bir değerlendirmeye gerek yoktur. Ancak bunun nedeni, tedavi edildiğinde çözülen bariz bir kan nedeni olmasıydı. İdrarda kan varsa ve enfeksiyon belirtisi yoksa, o zaman üroloğa gitmek kesinlikle gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bir kanser varsa, çoğu zaman idrardaki kan genellikle erken bir uyarı işaretidir. Göz ardı edilmemesi gereken bir uyarı işareti. Ürologların ara sıra gördüğü gibi, aylar veya yıllar beklenirse, kanser kolayca tedavi edilebilen küçük bir noktadan büyüyebilir ve hatta diğer organlara veya lenf düğümlerine yayılabilir.

Hematüri için yapılan tetkikler oldukça basit ve hızlıdır. İdrar, enfeksiyon belirtileri açısından değerlendirilir ve sıklıkla, kanseri düşündürebilecek herhangi bir genetik değişikliği araştırmak için numune gönderilir. Böbreklere, üreterlere ve çevredeki organlara bakmak için genellikle bir BT taraması olan bir röntgen çekilir.

İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunlar idrarda kana neden olabilir:

Bakteriler vücudunuza üretra yoluyla girdiğinde ve mesanenizde çoğaldığında meydana gelir. Semptomlar, sürekli idrara çıkma dürtüsü, idrar yaparken ağrı ve yanma ve aşırı derecede güçlü kokulu idrar içerebilir.

Bakteriler böbreklerinize kan dolaşımınızdan girdiğinde veya üreterlerinizden böbreklerinize geçtiğinde ortaya çıkabilir. Belirtiler ve semptomlar genellikle mesane enfeksiyonlarına benzer, ancak böbrek enfeksiyonlarının ateş ve yan ağrısına neden olma olasılığı daha yüksektir.

İdrardaki mineraller bazen böbreklerinizin veya mesanenizin duvarlarında kristaller oluşturur. Zamanla, kristaller küçük, sert taşlar haline gelebilir. Taşlar genellikle ağrısızdır, bu nedenle bir tıkanıklığa neden olmadıkça veya geçilmedikçe taşların sizde olduğunu bilemezsiniz.

28 Aralık 2021
105 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al