Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kaza Değer Parası Nasıl Alınır?

Kaza Değer Parası Nasıl Alınır?

Türkiye’de her gün maddi hasarlı birçok trafik kazası meydana geliyor ve bu kazalar neticesinde hasar gören araçların masrafları da sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor. Suçlu olan aracın sigortası suçsuz olan aracın masraflarını karşılarken kaskosu bulunan araçlarda yine sigorta şirketleri tarafından masrafları ödeniyor. Evet, buraya kadar kaza ve ödemelerle ilgili herhangi bir sorun olmuyor. Hatta günümüzde artık sürücüler kaza yaptıktan sonra belli şartlarda polisi bile çağırmaya gerek kalmadan kendi sorunlarını çözebiliyorlar. Tüm sistem bazı aksaklıklara karşın sıkıntısız bir şekilde ilerliyor.

Sistem ilerliyor fakat burada kaza yapan araçlarda da bir değer kaybı durumu ortaya çıkıyor. Yani bu araçlar kazalı olduklarından dolayı emsallerine göre daha ucuz fiyata ikinci el olarak satılabiliyor. Bu kazalar sigorta şirketleri tarafından tramer sistemine girmiş olduğundan dolayı da ister istemez araçtaki değer kaybı gözle görülür hale geliyor. Bazı sürücüler araçlarındaki küçük hasarları kendi ceplerinden bunun için yaptırarak kaskolarını bozmak istemiyorlar. Çünkü sigorta şirketleri kazadaki maliyeti de daha yüksek gösteriyor. Durum böyle olunca da ister istemez değer kaybı kaçınılmaz bir son olabiliyor. 

Kasko sigortası fiyat teklifi için tıklayın.

Kaza sırasında hiçbir kusuru olmayan araç ise düşen değer karşısında elbette ki sıkıntıya düşebiliyor. Bu durumda da aracın sahibi sigorta şirketlerine değer kaybı için tazmin başvurusunda bulunuyorlar. Bu değer kaybının ödenmemesi durumunda ise 2 yıllık bir süre sonunda dava açma hakkı bulunuyor. Değer kaybı neticesinde eğer ki ödeme kabul edilmişse ya da zorunlu tutulmuşsa karşı sürücünün sigortasından tazmin karşılanmış oluyor. Yargıtay bu davayı onamış olduğundan dolayı hukuken dava ama hakkınız olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Bazı sürücüler nasıl olsa alamam endişesiyle dava açmak istemiyorlar. Bunu da belirtelim.

Yazılı Başvuru Şart

Değer kaybı için başvuru yapabilmeniz için mutlaka hasar tespiti sırasında size eksperin vermiş olduğu raporun bulunması gerekiyor. Bunun içinde kaza sonrasında mutlaka kaza tespit tutanağı doldurulmalı ya da polis çağrılmalıdır. Kaybın maddi miktarı eksper tarafından belirlendikten sonra bu raporla birlikte sigorta şirketine yazılı başvuruda bulunuyorsunuz ve sigorta şirketi bu parayı ödememesi halinde ise mahkemeye gidebiliyorsunuz. Eğer ki araç ticariyse bu durumda iş gücü kaybı da talep edilebiliyor.

28 Ocak 2020
109 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al