2019 Araç Noter Satış Ücreti Ne Kadar?

2019 Araç Noter Satış Ücreti Ne Kadar?

Yeni bir araç almak istediğinizde karşınıza çıkacak olan bir takım resmi prosedürler vardır. Bunların başında da aracın sizin üzerinize devri işlemleri geliyor. Bu işlem noterden yapılacak olan ilk işlemdir dolayısıyla beğendiğiniz ve satın almaya karar verdiğiniz araç konusunda anlaşma sağlanmışsa yapılacak ilk işlem bir notere giderek aracın devir sözleşmesini imzalamak olacaktır. Bu işlem esnasında aracınızın üzerinde olabilecek tüm ödemeler, cezalar ortaya çıkacak ve bunların ödemesi yapılmadan önce aracın satışı söz konusu olmayacaktır. Bu yöntemin amacı tamamen alıcının korunmasını sağlamak içindir. Çünkü siz sizden önce alınan bir aracın ne şekilde geçmiş bilgilere sahip olduğunu bilemezsiniz ve sizden önceki bilgilerde sizi değil aracın eski sahibini bağlar. Bunun için notere gittiğiniz zaman aracınızın cezasının, vergi borcunun ve muayenesinin tamamlanmış ve herhangi bir sorunun olmaması gerekiyor. Peki, noter bu işlemler için gittiğiniz zaman ne kadar bir ücret ödemesi yapılması gerekiyor. 2018 yılına baktığımızda bu ücret 163,50 TL olarak gerçekleşiyordu.

2019 Noter Satış Ücreti

2019 yılında Noter harçlarının fiyatlandırılması harç evrak bedeli 148,50 TL, noter ücreti 54 TL son olarak belge baskı ücreti 22 TL ve toplam ödenecek ücret bedeli 224,05 TL şeklinde yapılmaktadır.

Eğer aracın plakasında bir değişiklik yapılacaksa bu durumda sizden ekstra bir ücret alınacağını unutmamalısınız. Bunun için farklı bir şehirden alınan ve başka bir şehre gidecek olan araçta bu fiyat daha farklı olacaktır.

Noter Ücretleri Kim Tarafından Ödenir?

Bu konu herkes tarafından biliniyor olsa da noter ücretlerinin ödenmesi bir anlamda her iki tarafın anlaşmasına bağlıdır. Yani noter alıcı ya da satıcı öder şeklinde bir yaptırım uygulamaz. Eğer satıcı Noter ücretinin ödenmesini kabul etmişse bu durumda ödeyebilir. Genelde alıcı öder sözü gelenekselleşmiş olduğu için yaygın bir kanı vardır. Bu ücret üzerinde pazarlık yapılmaz. Eğer ki bu ücret üzerinde pazarlık yapılacaksa o zaman alınacak olan aracın fiyatından düşürülür.

Noter Satışında Satıcı Parasını Ne Zaman Alır?

Noter işlemlerin en son gerçekleştiği yerdir. Dolayısıyla alıcı ve satıcı kendi üzerine düşen işlemlerin tamamını buraya gelmeden önce yapması gerekir. Aracı alacak olan kişi ise parasını yanında bulundurarak notere getirir. Buradaki önlem tamamen her iki tarafından menfaatlerini korumak adınadır. Noter işlemleri başlatılır devam ederken tam imza aşamasına gelindiğinde noter aracı satan kişiye parasını eksiksiz alıp almadığını sorar eğer satıcı parasını eksiksiz aldığını belirtirse bu durumda imza işlemine geçilir ve imza sonrasında aracın resmen satışı gerçekleşmiş olur.

04 Mayıs 2019
420 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al