Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kasko Sigortasında Fiyat Farklılıkları

Kasko Sigortasında Fiyat Farklılıkları

Kasko sigortasının yapılma amacının çalınma, yangın, çarpılma ve sel gibi doğal afetlerde meydana gelebilecek olan zararın karşılanmasını sağlamak. Kasko 3 ana teminat üzerinde hazırlanır. Bunlar ise dar, geniş ve full kasko olmak üzere kendi arasında ayrılır. Kasko çeşitleri arasında en ekonomik olan dar kaskodur fakat poliçenizin içeriği kapsamlı olmadığı için tam güvenlik sağlamaz. Her hasar durumunda devreye girmediği için genelde sürücüler ful kasko tercih ederler. Çünkü ful kasko yaptırdığınız zaman aracınızın başına gelebilecek her türlü zararda aracınız güvence altına alınmış olur ve sizi aniden çıkacak olan masraflara karşın koruma altına alır.

Kasko Bedeli Belirleme

Bir aracın kasko sigortasının hesaplaması yapılırken dikkat edilen bir takım faktörler vardır. Bunlar kasko değer listesinde her ay yayınlanır. Sigorta şirketleri müşterilerine kasko fiyatı sunarken bu listeden yola çıkarak hareket eder ve fiyatlar ona göre tespit edilir. Listenin içeriğinde ise fiyatlara etki eden durumlar şunlardır.

  • Aracın modeli
  • Aracın yaşı
  • Aracın özellikleri

Kasko hesaplaması yapılırken yukarıda belirttiğimiz konular bedelin genelini kapsarken sürücüler ek teminatlar istediğinde fiyat farklılıkları da ortaya çıkmaya başlayacaktır. Kasko sigortasında firmaların sunduğu tekliflerin birbirinden farklı olmasının nedeni de bundan kaynaklıdır.

Kasko Fiyat Farkı

Yukarıda belirttiklerimizin yanında kasko fiyatına etki eden diğer faktörlerde sürücüyle alakalı olan konulardır. Örneğin sürücünün yaşı fiyata direk olarak etki eder. Bununla birlikte sürücünün ehliyetinin yeni olması da fiyatın yükselmesini sağlayacak bir faktördür. Son olarak ise teminatınızın kapsamı önemli olan bir konudur. Sürücüler bazen kasko sigortasının teminatlarını tam koruma olarak kabul etmezler ve ek teminatlarla birlikte sigortalarını daha da güçlendirmeyi amaçlarlar. Örneğin aracınızın yedek anahtarı için belirlenecek olan bedel 500 TL ile 3 bin TL arasında değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla bu da sizin kasko sigortası fiyatlarınızı doğrudan etkileyecek bir konudur.

Kasko sigortanızın düzenli olarak devam etmesi ve sizin aynı yıl içerisinde kaza yapmamış olmanız kasko sigortasından indirim alabilmenizi sağlayacak bir ayrıcalıktır. Bunun içinde kasko sigortası kişiye özel şeklinde tanımlanabilir. Eğer siz uzun yıllar boyunca kaza yapmadan ve kaskonuz bozulmadan devam ederseniz o zaman kasko sigortanızın fiyatı da yüksek olmak yerine indirimle devam edecektir.

11 Mart 2019
169 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al