Zorunlu Trafik Sigortasında Aracınızın Yaşı ve Modeli Önemli

Zorunlu Trafik Sigortasında Aracınızın Yaşı ve Modeli Önemli

Trafik sigortası sürücülerin her yıl yaptırmakla yükümlü oldukları bir güvence modelidir. Adından da anlaşılacağı gibi zorunlu trafik sigortası olmadan bir aracın trafiğe çıkması ya da çıkmaması mümkün değildir. Aracınız sizin üzerinizdeyse ve siz eğer aracınızın trafik sigortasını yaptırmamışsanız o zaman aracınızla ilgili hiçbir resmi işlemi tamamlayacağınız gibi artı ceza ödemek durumunda kalırsınız. Bunun için ruhsatı sizde olan aracınıza mutlaka sigorta yaptırmak zorunluluğunuz var. Aslına bakılırsa bu durumu bir zorunluluk olarak değerlendirmemek en mantıklı olan hareket olacaktır. Çünkü zorunluluğun dışında insani bir görev ve sizin de bütçenizi güvene almanız şeklinde değerlendirilebiliyor. Aracınızın sigortası yok ve siz bu araçla kaza yaptınız karşı sürücü ya da bir cana zarar verdiniz bu durumda cebinizden çıkacak paranın boyutları sizin hayal edemeyeceğiniz rakamlar olabilir. Bunun için trafik sigortası bir anlamda sigortayı yaptıran kişinin menfaatine bir durumdur.

Trafik sigortalarında amaç aracın değil, karşı tarafta meydana gelen hasarların en aza indirilebilmesi için yapılmaktadır. Böylelikle oluşabilecek zararlar karşılanmakta ve bu bağlamda sigortanın olanaklarından da yararlanılabilmektedir. Araç trafik sigorta fiyatları hak sahibinin belirlemiş olduğu limitlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Hak sahiplerinin karşı tarafta meydana getirdiği zararlar karşılanabilmekte ve poliçe sahibi sigorta olanaklarından da yararlanabilmektedir. Araç kullanıcılarının tamamı için zorunlu tutulan trafik sigortaları yaşanabilecek problemlerin maddi açıdan çözülebilmesini mümkün kılmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Modele Göre Değişkenlik Gösterir

Trafik sigortasında fiyatlar modele göre değişiklik gösterecektir. Fiyatlara etki eden faktör yalnızca aracın modeli değil sürücü bilgilerine de bağlı olacaktır. Bunun yanı sıra bulunduğunuz şehir de fiyatların az ya da çok olmasına etki eder. Eğer siz kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız bu durumda yaptıracağınız sigorta daha yüksek olacaktır çünkü kalabalık şehirlerde kaza riski daha yüksek olur.

Aracınız için Ankara trafik sigortası teklifinizi Hksigorta.com’dan alın.

Trafik sigortasının artışına neden olan faktörlerden birisi de ek teminatlar olabilir. Sigortada genel teminatlar tüm sigorta firmalarında aynı olsa da bazı sigorta şirketleri trafik sigortasında da ek teminatlar ekleyerek hizmet veriyorlar. Bunu yaparken daha fazla müşteri almak isteyen sigortalar ücretsiz hizmet verirken bazıları da aynı ek teminatlar için ekstra ücret alırlar.

13 Şubat 2020
351 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al