Yetişkin Still Hastalığı

Yetişkin Still Hastalığı

Yetişkin Still hastalığı, ateş, kızarıklık ve eklem ağrısı ile karakterize nadir görülen bir inflamatuar artrit türüdür. Bazı kişilerde yetişkin Still hastalığının sadece bir bölümü vardır. Diğer insanlarda, durum devam eder veya tekrarlar.

Bu iltihaplanma, etkilenen eklemleri, özellikle bilekleri yok edebilir. Tedavi, iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olan prednizon gibi ilaçları içerir.

Yetişkin Still hastalığı olan çoğu insan aşağıdaki belirti ve semptomların bir kombinasyonuna sahiptir:

Bir hafta veya daha uzun süre günlük en az 102 F (38.9 C) ateşiniz olabilir. Ateş genellikle öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde zirveye ulaşır. Arada normale dönen sıcaklığınız ile birlikte günde iki kez yüksek ateşiniz olabilir.

Somon pembesi bir döküntü ateşle gelip gidebilir. Döküntü genellikle gövdenizde, kollarınızda veya bacaklarınızda görülür.

Bu, yetişkin Still hastalığının ilk belirtilerinden biridir. Boynunuzdaki lenf düğümleri şişmiş ve hassas olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Eklemleriniz – özellikle dizleriniz ve bilekleriniz – sert, ağrılı ve iltihaplı olabilir. Ayak bilekleri, dirsekler, eller ve omuzlar da ağrıyabilir. Eklem rahatsızlığı genellikle en az iki hafta sürer.

Kas ağrısı genellikle ateşle birlikte gelir ve akar, ancak ağrı günlük aktivitelerinizi bozacak kadar şiddetli olabilir.

Bu bozukluğun belirti ve semptomları, lupus ve lenfoma adı verilen bir kanser türü de dahil olmak üzere diğer durumların belirtilerini taklit edebilir.

Yüksek ateş, kızarıklık ve ağrıyan eklemleriniz varsa, doktorunuza görünün. Ayrıca, yetişkin Still hastalığınız varsa ve öksürük, nefes almada zorluk, göğüs ağrısı veya başka olağandışı semptomlar geliştirirseniz doktorunuzu arayın.

Yetişkin Still hastalığı Nedenleri

Yetişkin Still hastalığına neyin neden olduğu kesin değildir. Bazı araştırmacılar, durumun viral veya bakteriyel bir enfeksiyon tarafından tetiklenebileceğinden şüpheleniyor.

Yetişkin Still hastalığı Risk faktörleri

Yaş, yetişkin Still hastalığı için ana risk faktörüdür ve insidans iki kez zirve yapar: bir kez 15 ila 25 yıl ve tekrar 36 ila 46 yıl. Erkekler ve kadınlar eşit derecede risk altındadır.

Yetişkin Still hastalığından kaynaklanan çoğu komplikasyon, organların ve eklemlerin kronik iltihaplanmasından kaynaklanır.

Kronik inflamasyon eklemlerinize zarar verebilir. En sık tutulan eklemler dizleriniz ve bileklerinizdir. Boyun, ayak, parmak ve kalça eklemleriniz de etkilenebilir, ancak çok daha az sıklıkla.

22 Ağustos 2021
172 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al