Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Eksper Nasıl İnceleme Yapar?

Eksper Nasıl İnceleme Yapar?

Eksper nasıl inceleme yapar konusunu açmadan önce isterseniz görev tanımını yaparak başlayalım bu sayede daha iyi anlamış oluruz. Eksper bir ürün üzerinde ya da konu hakkında teknik bilgisi uzman derecesinde yüksek olan kişi demektir. Özellikle otomobil eksperleri olarak konuşacak olursak bir sigorta anlaşmazlığı yaşandığında veya konu mahkemeye taşındığında o malın değerini tespit eden ve maliyet hesaplaması yapalar. Eksperler farklı cihazlar ve yöntemlerle ürün üzerinde detaylıca kontrollerde bulunur ve ürünle ilgili daha önce herhangi bir hasar varsa bunun tespitini sağlar.  Eksperlerin muayenesi sırasında farklı konular ele alınır bunlar şu şekilde belirtilebilir.

Motor Mekanik Kontrolü

Öncelikli olarak yeni nesil araçları ele aldığımızda eksper incelemesinde motoru komple tarayacaktır. Amaç ise alınacak ya da satılacak olan aracın genel mekanik yapısında herhangi bir bozukluk olup olmadığını tespit eder. Motor testi için yapılan uygulama aracın cihaza bağlanmasıdır. Bunun yanı sıra aracın yıpranmışlık durumu da yine eksper tarafından incelenmektedir.

Dyno Kontrolü

Bu kontrol sırasında aracın beygir veya torkundaki değerler ölçülür ve motorun gücü kontrol edilir. Motorun ne kadar güç kaybettiği ise bu testler sonucunda belirlenmiş olacaktır. 

Kaporta Kontrolü

Kaporta kontrolü sürücüler için motor kontrolünden sonra en önemlisidir. Aracın kaportasına daha önceden bir işlem yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Eğer ki önceden bir kaza söz konusuysa o zaman araç daha önce onarılmış gibi algılanır. Değişen parçalar ise aracın kaporta kontrolünün yapıldığını göstermektedir. Eksper aracın boyasındaki orjinalliği cihazla test eder.

Fren Kontrolü

Bir araçta fren sistemi çok önemlidir. Çünkü aracın güvenli olabilmesi için çok önemlidir. Eksperler aracın frenlerini en ince ayrıntısına kadar denetler ve inceler.  Fren kontrolü yapılırken aracın bir takım testlerden geçirilmesi gerekir. Örneğin her dingil tek tek incelenir ve varsa dengesizlikler tespit edilir. Bu da aracın fren sırasında aşınmasının önüne geçer.

Süspansiyon Kontrolü

Bir sürücünün konforonu sağlayan en önemli faktör süspansiyon sistemidir. Aracın yol tutuş güvenliği süspansiyonun iyi olmasına bağlıdır.  

Eksper yukarıda belirttiğimiz durumlar doğrultusunda alınacak ya da satılacak olan araç üzerinde inceleme yapar ve size doğru bilgileri aktarır.

21 Eylül 2019
132 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al