Akut Lenfositik Lösemi Nedir?

Akut Lenfositik Lösemi Nedir?

Akut lenfositik lösemi , kan ve kemik iliği kanseri türüdür. Kan hücrelerinin yapıldığı kemiklerin içindeki süngerimsi dokudur. Akut lenfositik lösemideki “akut” kelimesi, hastalığın hızla ilerlemesi ve olgun kan hücreleri yerine olgunlaşmamış kan hücreleri oluşturmasından gelir. Akut lenfositik lösemideki “lenfositik” kelimesi, ALL’nin etkilediği lenfositler adı verilen beyaz kan hücrelerini ifade eder . Akut lenfositik lösemi, akut lenfoblastik lösemi olarak da bilinir.

Akut lenfositik lösemi, çocuklarda en sık görülen kanser türüdür ve tedaviler, iyi bir iyileşme şansı sağlar. Akut lenfositik lösemi, yetişkinlerde de ortaya çıkabilir, ancak tedavi şansı büyük ölçüde azalır.

Akut Lenfositik Lösemi Belirtileri

Akut lenfositik löseminin belirti ve semptomları şunları içerebilir:

  • Diş etlerinden kanama
  • Kemik ağrısı
  • Ateş
  • Sık enfeksiyonlar
  • Sık veya şiddetli burun kanaması
  • Boyun, koltuk altı, karın veya kasıkta ve çevresinde şişmiş lenf düğümlerinin neden olduğu topaklar
  • Soluk ten
  • Nefes darlığı
  • Zayıflık, yorgunluk veya enerjide genel bir azalma

Sizi ilgilendiren herhangi bir kalıcı belirti ve semptom fark ederseniz, doktorunuzla veya çocuğunuzun doktoruyla randevu alın.

Akut lenfositik löseminin birçok belirti ve semptomu gribinkilere benzer. Bununla birlikte, grip belirtileri ve semptomları sonunda düzelir. Belirti ve semptomlar beklendiği gibi düzelmezse, doktorunuzdan randevu alın.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Akut Lenfositik Lösemi Nedenleri

Akut lenfositik lösemi, bir kemik iliği hücresinin genetik materyalinde veya DNA’sında değişiklikler (mutasyonlar) geliştirdiğinde ortaya çıkar. Bir hücrenin DNA’sı, bir hücreye ne yapması gerektiğini söyleyen talimatları içerir. Normalde DNA, hücreye belirli bir hızda büyümesini ve belirli bir zamanda ölmesini söyler. Akut lenfositik lösemide mutasyonlar, kemik iliği hücresine büyümeye ve bölünmeye devam etmesini söyler.

Bu olduğunda, kan hücresi üretimi kontrolden çıkar. Kemik iliği, lenfoblast adı verilen lösemik beyaz kan hücrelerine dönüşen olgunlaşmamış hücreler üretir. Bu anormal hücreler düzgün çalışamazlar ve sağlıklı hücreleri birikip kalabalıklaştırabilirler.

Akut lenfositik lösemi riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Kanser türleri için belirli türlerde kemoterapi ve radyasyon tedavisi gören çocuklar ve yetişkinler, akut lenfositik lösemi geliştirme riskinde artışa sahip olabilir.

Yüksek düzeyde radyasyona maruz kalan kişilerde akut lenfositik lösemi gelişme riski artar.

Down sendromu gibi belirli genetik bozukluklar, akut lenfositik lösemi riskinin artmasıyla ilişkilidir.

21 Ağustos 2021
175 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al