Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kasko Sigortası Hangi Durumlarda İptal olur?

Kasko Sigortası Hangi Durumlarda İptal olur?

Kasko sigortanızı iptal ettirmenin sizin sürüş güvenliğiniz için riskli bir karar olduğunu belirterek başlayalım. Daha öncesinde düşük primler ödeyerek yaptırmış olduğunuz kasko sigortanız hiç beklemediğiniz zamanlarda yaşanacak kaza durumunda sizi masraftan kurtaracağı için önemlidir. Bu nedenle kaskonuzu iptal ettirmeden önce iki defa düşünmelisiniz. Bunun dışında kaskonun zorunlu olarak iptal edilmesi gereken bazı durumlar söz konusu olabilir. Bu durumları şu şekilde belirtebiliriz. 

Vefat Halinde Kasko İptali

Kasko poliçesi olan aracın sahibinin hayatını kaybetmesi halinde kasko iptal olur veya poliçe mirasçılarına devredilir. Eğer mirasçılara devredilmesi isteniyorsa bu durumda kendi adına kaskoyu yenilemesi için ölümün gerçekleşmesinin ardından 8 gün içerisinde bu durumun sigorta şirketine bildirilmiş olması gerekiyor. Eğer ki mirasçı böyle bir istekte bulunmazsa o zaman sigorta firması poliçeyi iptal edip poliçede kalan gün sayısı kadar mirasçılara ödeme gerçekleştirir.  Ancak bu primin gerçekleştirilmiş olması için de aracın sahibinin kasko poliçesi primlerinin tamamını ödemiş olması gerekiyor. 

Yeni Bir Araç Alımında 

Eğer araç sahibi yeni aracını almış ise bu durumda eski aracındaki kaskosunu yeni aracına aktarmak isteyebilir. Böyle durumda sigorta şirketine durumu bildirmiş olması gerekiyor. Yeni aracın bilgileri alındıktan sonra eski poliçenize ek bir belge hazırlanır ve bu sayede poliçeniz güncellenmiş olarak ortaya çıkan farkı ödeyerek kaskonuzu yenilemiş olursunuz. Bu sayede kaskonuz yeni aracınızda 1 yıllık güncellenmiş olur.

Aracın Satılması Halinde

Kasko sigortasının iptaline neden olan konulardan birisi de aracın satışının yapılması durumudur. Aracınızı satmaya karar verdiniz ve satışını gerçekleştirdiniz bu durumda sigorta şirketinize bildirdiğinizde aracınızın kullanmış olduğu gün kadar sure düşüldükten sonra kalan bedel size ödenir.   

Sigortalının Talebi Üzerine Kasko İptali

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz zorunlu hallerin dışında kasko sahibi iptal isteminde bulunabilir. Bunun içinde yine aynı iptal yolu gerçekleştirilir. Yani aracınız için kullandığınız sure kaskonuzdan çıkarılır ve kalan gün sayısı size tekrar ödenir. Kasko sigortası isteğe bağlı olduğundan dolayı iptali trafik sigortası gibi zor değildir. İstenilen zamanda nedenini belirterek ya da belirtmeyerek kasko sigortanızı iptal ettirebilirsiniz. Ancak girişte de belirttiğimiz gibi kasko sigortanızı iptal ettirdiğinizde riskleri de kabul etmiş olursunuz.

14 Ocak 2020
103 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al