Göz Altı Torbası Nedir?

Göz Altı Torbası Nedir?

Göz altı torbaları, gözlerin altında hafif şişlik veya şişkinlik yaşlandıkça sık görülür. Yaşlanmayla birlikte göz kapaklarınızı destekleyen bazı kaslar da dahil olmak üzere göz çevresindeki dokular zayıflar. Gözleri desteklemeye yardımcı olan normal yağ, daha sonra alt göz kapaklarına geçerek kapakların kabarık görünmesine neden olabilir. Gözlerinizin altındaki boşlukta sıvı birikerek şişmeye neden olabilir.

Göz altı torbaları genellikle kozmetik bir sorundur ve nadiren altta yatan ciddi bir tıbbi durumun belirtisidir. Soğuk kompresler gibi evde yapılabilecek ilaçlar göz altı torbalarının görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kalıcı veya rahatsız edici göz altı şişlikleri için göz kapağı ameliyatı bir seçenek olabilir.

Göz Altı Torbaları Belirtileri

Göz altı torbaları şunları içerebilir:

  • Hafif şişlik
  • Sarkık veya gevşek cilt
  • Koyu halkalar

Görünüşlerini beğenmeyebilirsiniz, ancak göz altı torbaları genellikle zararsızdır ve tıbbi bakım gerektirmez. Şişlik şiddetli, kalıcı, ağrılı, kaşıntılı veya kırmızı ise doktorunuza görünün.

Doktorunuz tiroid hastalığı, enfeksiyon veya alerji gibi şişmeye katkıda bulunabilecek diğer olası nedenleri ekarte etmek isteyecektir. Sizi göz, plastik cerrahi veya göz plastik cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir doktora sevk edebilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Göz Altı Torbaları Nedenleri

Yaşlandıkça, göz kapaklarınızı destekleyen doku yapıları ve kaslar zayıflar. Cilt sarkmaya başlayabilir ve normalde göz çevresi (yörünge) ile sınırlı olan yağ, gözlerinizin altındaki bölgeye geçebilir. Ayrıca gözlerinizin altındaki boşlukta sıvı birikebilir ve bu da göz altı bölgesinin şişmiş veya şişmiş görünmesine neden olabilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli faktörler bu etkiye neden olur veya daha da kötüleşir:

  • Özellikle uyandıktan sonra veya tuzlu bir yemekten sonra sıvı tutulması
  • Uyku eksikliği
  • Alerjiler
  • Sigara içmek
  • Kalıtım

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti sarkık göz kapaklarını onaran ve fazla deri, kas ve yağın alınmasını gerektirebilen bir ameliyat türüdür. Yaşlandıkça göz kapaklarınız gerilir ve onları destekleyen kaslar zayıflar. Sonuç olarak, göz kapaklarınızın üstünde ve altında fazla yağ toplanarak kaşların sarkmasına, üst göz kapaklarının düşmesine ve gözaltı torbalarının oluşmasına neden olabilir.

Sizi daha yaşlı göstermenin yanı sıra, göz çevresindeki ciddi sarkık cilt, özellikle görüş alanınızın üst ve dış kısımlarını olmak üzere yan görüşünüzü azaltabilir. Blefaroplasti, bu görme problemlerini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir ve gözlerinizin daha genç ve daha uyanık görünmesini sağlayabilir.

02 Eylül 2021
12 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al