Diş Çürüğünün Oluşması Ne Kadar Sürer?

Diş Çürüğünün Oluşması Ne Kadar Sürer?

Çürükler, özellikle çocuklar arasında en yaygın diş çürüğü biçimlerinden biridir. Ağız hijyeni, diyet ve daha fazlası diş çürüğünü hızlandıran birden çok faktördür. Çoğu çürüğün oluşması birkaç ay veya yıl olabilir. Bu makalede, çürüklerin nasıl oluştuğunu, bir çürüğün ilerlemesi ne kadar sürdüğünü ve çürükleri önlemek için ağız hijyeninin nasıl korunacağını anlatmak istedik.

Diş İçindeki Boşluk Nasıl Oluşur?

Boşluk diş çürümesi sonucu meydana gelen hasardır. Dişleri fırçalamamak veya şeker oranı yüksek yemek gibi kötü ağız sağlığına katkıda bulunan faktörler zamanla çürükler oluşturabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Aşağıda, bir çürüğün ilerlemesine yol açan çeşitli diş çürümesi aşamalarını yer almaktadır.

Demineralizasyon: Minenin demineralizasyonu, diş çürümesinin ilk aşamasıdır. Diş, gıdalardaki asitlere tekrar tekrar maruz kaldığında meydana gelir. Diş çürümesinin bu aşamasında, uygun ağız hijyeni ve florüre maruz kalma genellikle hasarı tersine çevirebilir.

Mine çürümesi: Minenin sürekli demineralizasyonu, zamanla daha fazla diş çürümesine yol açar. Bu çürük, sonunda diş çürüğü adı verilen dişlerde veya boşluklara neden olabilir. Bir boşluk tamamen oluşturulduktan sonra tersine çevrilemez ve tedavi gerektirir.

Dentin çürüğü: Müdahale olmadan çürük ilerlemeye devam ederse çürük dişin dentinine ulaşacaktır. Dentin, minenin altındaki son derece hassas olan yumuşak dokudur. Çürük dentine ulaştığında, bir boşluğun hassas veya ağrılı hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bu noktada daha büyük bir dolguya ve hatta bir implanta ihtiyacınız olabilir.

Pulp çürümesi: Dentinin altında sinirleri ve kan damarlarını içeren dişin özü bulunur. Bir boşluk pulpaya ulaştığında, diş daha hızlı çürümeye başlar ve iltihaplanma, şişme ve ağrıya yol açar. Çoğu durumda, dişin pulpasına ulaşan diş çürüğü, bir kanal tedavisi gerektirir.

Apse: Diş apseleri, çürüğe neden olan bakteri dişin pulpasının altında yayılmaya devam ettiğinde ortaya çıkar. Bu bakteriler bir enfeksiyona ve dişin altında bir iltihaba neden olur. Ağrı ve şişlik dayanılmaz hale gelene kadar bazı apseler fark edilmez. Diş apseleri acil tedavi gerektirir ve bazı durumlarda dişin çıkarılmasıyla sonuçlanır.

Bir Çürüğün Oluşması Ne Kadar Sürer?

Ne yazık ki, herkesin ağız hijyeni farklı olduğundan, bir çürüğün oluşmasının ne kadar sürdüğüne dair kesin bir zaman çizelgesi yoktur.

14 Aralık 2020
399 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al