İnsülin Nedir?

İnsülin, kandaki glikozun hücrelere girmesine izin vererek onlara çalışması için enerji sağlayan bir hormondur. Etkili insülin eksikliği, diyabet gelişiminde anahtar rol oynar. Hormonlar, belirli hücrelere veya dokulara vücuttaki belirli bir işlevi destekleyen belirli bir şekilde hareket etmeleri talimatını veren kimyasal habercilerdir. İnsülin hayatta kalmak için çok önemlidir.

İnsülin Nedir?

İnsülin, kan şekerini ve enerji emilimini kontrol etmek için gerekli bir hormondur. İnsülin, hücrelerin bir şeker olan glikozu kandan emmesine izin veren kimyasal bir habercidir. Pankreas, vücuttaki ana insülin kaynağı olan midenin arkasındaki organdır. Adacık adı verilen pankreastaki hücre kümeleri hormonu üretir ve miktarı vücuttaki kan şekeri seviyelerine göre belirler.

Glikoz seviyesi ne kadar yüksekse, kandaki şeker seviyelerini dengelemek için o kadar fazla insülin üretilir. İnsülin ayrıca enerji için yağların veya proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur. Hassas bir insülin dengesi, kan şekerini ve vücuttaki birçok süreci düzenler. İnsülin seviyeleri çok düşük veya yüksekse, aşırı yüksek veya düşük kan şekeri semptomlara neden olabilir. Düşük veya yüksek kan şekeri durumu devam ederse, ciddi sağlık sorunları gelişmeye başlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi

İnsülin Sorunları

Bazı insanlarda bağışıklık sistemi adacıklara saldırır ve insülin üretmeyi bırakır veya yeterince üretmez.Bu meydana geldiğinde, kan şekeri kanda kalır ve hücreler şekerleri enerjiye dönüştürmek için onları ememez. Bu, tip 1 diyabetin başlangıcıdır ve bu diyabet versiyonuna sahip bir kişinin hayatta kalmak için düzenli insüline ihtiyacı olacaktır.

Bazı kişilerde, özellikle aşırı kilolu, obez veya hareketsiz olanlar, insülin glikozun hücrelere taşınmasında etkili değildir ve eylemlerini yerine getiremez. İnsülinin dokular üzerindeki etkisini gösterememesine insülin direnci denir.

Tip 2 diyabet, adacıklar insülin direncinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretemediğinde gelişecektir.

İnsülin Türleri

Bir kişi, ek hormonun etkilerinin ne kadar sürmesi gerektiğine bağlı olarak farklı tipte insülin alabilir. Farklı insülin türlerinin kan şekerine farklı etkileri vardır. İnsanlar bu türleri birkaç farklı faktöre göre sınıflandırır:

İnsanlar genellikle insülini deri altı dokuya veya deri yüzeyinin yakınında bulunan yağ dokusuna verirler.

Üç ana insülin grubu mevcuttur.

  1. Hızlı etkili insülin
  2. Orta etkili insülin
  3. Uzun etkili insülin
18 Mayıs 2021
229 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al