Kadın Sağlığı İçin Hangi Vitamin Ve Mineraller Önemlidir?

Kadın Sağlığı İçin Hangi Vitamin Ve Mineraller Önemlidir?

Tüm vitaminler ve mineraller sağlık için önemlidir. Vitaminler ve mineraller genellikle vücudunuzda birlikte çalışır. Vitamin ve minerallerinizi tüm besin gruplarındaki birçok farklı türdeki gıdadan almak en iyisidir. Sağlıklı bir tabak oluşturmak için tabağınızı meyveler, sebzeler, süt ürünleri, tahıllar ve çeşitli proteinli yiyeceklerle doldurun.

Folik asit/folat (B9 Vitamini) neden önemli?

Vücudunuzun kan hücreleri ve yeni hücreler için DNA yapmasına yardımcı olur. Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen nöral tüp kusurları adı verilen bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Erken doğumları ve düşük doğum ağırlığını önlemeye yardımcı olur.

Kimin ihtiyacı olabilir?

Hamile kalabilecek veya hamile olan tüm kadınların, her gün ya diyet takviyelerinden ya da pek çok kahvaltılık gevrek gibi güçlendirilmiş gıdalardan 400–800 mcg folik asit alması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

B12 Vitamini Neden Önemlidir

Vücudunuzun kırmızı kan hücreleri yapmasına yardımcı olur. Nöronlarınızın doğru çalışmasına yardımcı olur

Kimin ihtiyacı olabilir?

Bazı kadınlar yeterince B–12 almayabilir. Aşağıdaki durumlarda B–12 takviyesi almak konusunda doktorunuzla konuşun:

Hamile. B–12 vitamini, doğmamış bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Onsuz, bebeğinizin düşük doğum ağırlığı veya başka sağlık sorunları olabilir.  Vejetaryen. B–12 vitamini çoğunlukla hayvansal ürünlerden geldiğinden, yeterince aldığınızdan emin olmak için ek almanız gerekebilir. Ayrıca bebeğinizi sadece anne sütü ile besliyorsanız doktorunuz veya hemşirenizle konuşun, çünkü bebeğinizin de ek alması gerekebilir.

50 yaş ve üzeri. Yaşlandıkça vücudumuz B-12 vitaminini de ememez, bu nedenle emilmesi daha kolay olduğu için takviyelerden veya güçlendirilmiş gıdalardan daha fazla B12 vitamini almanız gerekebilir.

Gıdada nerede bulunur?

Az yağlı veya yağsız süt, yumurta, karaciğer, kümes hayvanları, istiridye, sardalye, pisi balığı, ringa balığı, mavi peynir, besin mayası ve bazı tahıllar.

D Vitamini Neden Önemlidir?

Kalsiyum ile güçlü kemikler oluşturmaya ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Hücrelerinizdeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizin sizi hasta edebilecek mikroplarla savaşmasına yardımcı olur

Kimin ihtiyacı olabilir?

Çok fazla güneş ışığı almayan, menopoz sonrası, obezit, bağırsakların yağ emmesini zorlaştıran iltihaplı bağırsak hastalığı veya başka bir hastalığı olanlar. Mide baypas ameliyatı olanlar.

05 Kasım 2021
106 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al