Bozuk Olan Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bozuk Olan Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bilindiği üzere bankadan kredi talep edilirken bankaların ilk baktıkları sizin kredi siciliniz olacaktır. Yani kredi sicili ne kadar temiz olursa bankanın size vereceği krediye de o kadar kolay ulaşabilirsiniz. Bu nedenle de kredinizi bozmamak önemli bir konudur. Kredi sicilinin bozulmasına neden olan bazı alışkanlıklar ve güçlükler vardır. Bunlar ise şu şekildedir. Örneğin kredi çektiniz ve kredinizi zamanında ödemediniz düzensiz ödemeleriniz hatta hiç ödememeniz söz konusu. Bu durumda kredi siciliniz etkilenecektir.

Kredinizin gecikmeye düşmemesi sizin kredi sicilinizi yüksek tutacak ve sonraki süreçte size katkı sağlayacaktır. Genelde insanlar kredi sicili ile kredi notu arasındaki farkı bilmediklerinden dolayı aynı şey zannederler. Bunun içinde önce size kredi notu ile sicili arasındaki farkın ne olduğunu açıklayalım.

Kredi Notu ile Kredi Sicili Farkları

Kredi siciliniz notunuzdan farklıdır, çünkü bankalarla yaşamış olduğunuz her türlü ilişki sicil raporunuzu etkiler. Yani raporunuzda tüm limitler hakkında bilgi yer alır. Bunun yanı sıra kredi kartlarınız ve bankalarla yaşamış olduğunuz her türlü sorun kredi sicilinize olumlu ya da olumsuz etki edecektir. Kısacası kredi notundan çok daha geniş kapsamlı olan bir rapordur.

Ankara konut sigortası teklifi alın. Size ve evinize en uygun teklifimizi sunalım. Konutunuza gelebilecek zararlardan koruyalım.

Kredi süreciniz içerisinde 90 gün boyunca kredi taksitini ödememiş olmak ve banka tarafından yasal takibe düşmeniz kredi sicilinizi etkileyecek ve sizi kara listeye alacaktır. Bu gibi durumlardan uzak durmak için kredi talep ederken mutlaka rahat ödeme yapabileceğiniz miktarları tercih etmeniz gerekiyor. Bankalarla olan ilişkileriniz ne kadar iyi olursak kredi imkanınız da aynen o şekilde artırılmış olacaktır.

Kredi kartında ise dikkat etmeniz gereken nokta asgari ödemeyi yaparak gecikmeye düşmemeniz gerekiyor.  Banka kredi sicilinizin bozuk olması durumunda 5 yıl boyunca yapacağınız bir şey yoktur. Bu 5 yıl içerisinde mutlaka bankalarla aranızı iyi tutmanız gerekiyor. Çünkü kredi sicili konusundaki incelemeler 5 yılda bir yapılır. Bu 5 yıl içerisinde herhangi bir şekilde banka ile aranız açılmamış ve tüm ödemeleriniz düzenli bir şekilde olması durumunda kredi sicilinizde temizlenmiş olacaktır.

01 Temmuz 2020
452 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al