Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Virajlı Yolda Araç Kullanma Teknikleri

Virajlı Yolda Araç Kullanma Teknikleri

Trafik kazasının çok farklı sebepleri olabilir ve bu sebeplerin geneline baktığımız zaman sürücü hatasından kaynaklandığını görüyoruz. Ancak % 1’lik bir dilimde yoldan kaynaklanan nedenlerden dolayı kazalar yaşanıyor.  Yoldan kaynaklanan bu %1’lik dilim içerisinde bile sürücüden kaynaklı nedenler ağırlık gösteriyor. Çünkü her sürücü yol, iklim ve zemin gibi faktörleri hesap ederek direksiyon başına geçmeli ve araç sürerken hepsini kontrol etmelidir. Bu makalemizde HK Güvence olarak virajlı yolda araç kullanma teknikleri hakkında bilgiler verelim istedik çünkü Türkiye’nin pek çok noktasında yollarda virajların olduğunu görebiliyoruz.

Bir sürücü için trafik ne kadar önemliyse virajlarda aynı öneme sahiptir. Çünkü ikisi de beklenmedik bir zamanda karşınıza çıkar ve telaş yaparsanız iki saniye içerisinde sonuca varırsınız. Bu nedenle araç sürüyorsanız bir viraja geldiğiniz ya da geleceğinizi bildiğiniz zaman ona göre hareket etmelisiniz. Ancak bu sayede içerisine gireceğiniz zorlu çıkmazdan kurtulabilirsiniz. İşin teknik boyutuna baktığımız zaman şu şekilde belirtmek mümkün. Sürücü bir viraja hızlı ve kontrolsüz girdiğinde otomobilin merkez kaç kuvveti o anda değişecek ve araç ister istemez savrularak yoldan çıkacaktır. Çünkü virajlarda lastik ile yol arasındaki sürtünme azalmaya başlayacak ve hız arttıkça da merkez kaç kuvvetinde yükselme olacaktır. Bu da kuvvetli ve hızlıca bir viraja girmeniz halinde ciddi bir kontrolsüzlüğün yaşanmasına neden olacaktır.

Böyle durumda viraja gelmeden önce otomobilin hızının düşürülmesi gerekir. Hız düştükçe merkez kaç kuvvetinde de düşme meydana geleceğinden dolayı araç savrulmuş olsa bile kontrolden çıkmaz. Hızın düşürülmesi demek vitesinde düşürüleceği anlamına gelecektir ve dolayısıyla aracınızda viraja girerken daha emniyetli hareket etmiş olursunuz.

Viraja Nasıl Girmelisiniz?

Otomobilinize oturduğunuz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli konu sizin görüş açınızdır. Görüş açısı sürücüler için hayati önem taşır. Görüş açınız iyi olursa önünüze gelebilecek her türlü tehlike gibi virajları da daha rahat görebilirsiniz ve bu da sizin önceden önlem almanızı sağlar. Viraja geniş bir açıdan girecek olan araç savrulmaz ve yola daha iyi tutunur. Bu da sürüş sırasındaki tehlikeleri ortadan kaldıracaktır. Virajlarda ani direksiyon hareketlerinde de uzak durmak aracın savrulmasını önleyecektir.

08 Nisan 2019
180 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al