Böbrek Enfeksiyonu

Piyelonefrit, böbreklerden birinin veya her ikisinin bakteriyel enfeksiyonudur. Enfeksiyon idrar yolunu böbreklere yayabilir veya nadiren böbrekler kan dolaşımındaki bakteriler yoluyla enfekte olabilir. Üşüme, ateş, sırt ağrısı, mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik verilir.

Böbrek Enfeksiyonunun Nedenleri

Piyelonefrit, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Normalde kalın bağırsakta bulunan bir bakteri türü olan Escherichia coli , hastaneye kaldırılmayan veya huzurevinde yaşayan insanlar arasında piyelonefrit vakalarının yaklaşık % 90’ına neden olur. Enfeksiyonlar genellikle genital bölgeden üretra yoluyla mesaneye, üreterlerden yukarı böbreklere yükselir. Sağlıklı bir idrar yolu olan bir kişide, bir enfeksiyonun, idrar yıkayan organizmaların dışarı akışıyla ve mesaneye girişlerinde üreterlerin kapatılmasıyla üreterleri böbreklere doğru hareket ettirmesi genellikle engellenir. Yapısal bir anormallik, böbrek taşı veya genişlemiş prostat bezi gibi idrar akışında herhangi bir fiziksel tıkanma olasılığı artırır.

Hamilelik sırasında piyelonefrit riski artar. Hamilelik sırasında genişleyen rahim, idrarın aşağı doğru normal akışını kısmen engelleyen üreterlere baskı uygular. Gebelik ayrıca, üreterlerin genişlemesine ve idrarı üreterlerden mesaneye doğru iten kas kasılmalarını azaltarak üreterlere reflü riskini artırır. Bazen mesanede kalan bir kateter, bakterilerin mesaneye girmesine veya mesanede kalmasına izin vererek piyelonefrite neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ücretleri 2021

Vakaların yaklaşık % 5’inde enfeksiyonlar, vücudun başka bir yerinden kan dolaşımı yoluyla böbreklere taşınır.

Diyabetli veya bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde piyelonefrit riski ve ciddiyeti artar. Piyelonefrit genellikle bakterilerden kaynaklanır, ancak mantar enfeksiyonları ve virüslerden de kaynaklanır.

Bazı insanlar uzun süreli enfeksiyon yaşayabilir. Neredeyse hepsinde idrar yolu tıkanıklığı, devam eden büyük böbrek taşları veya daha yaygın olarak idrarın mesaneden üreterlere reflüsü gibi önemli altta yatan anormallikler vardır. Kronik piyelonefrit, bakterilerin kan dolaşımına salınmasına neden olabilir ve bazen karşı böbrekte veya vücudun başka bir yerinde enfeksiyonlara neden olabilir.

Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri

Piyelonefrit semptomları genellikle aniden titreme, ateş, her iki tarafta sırtın alt kısmında ağrı, bulantı ve kusmayla başlar. Kişilerin yaklaşık üçte birinde sık, ağrılı idrara çıkma dahil olmak üzere sistit semptomları vardır. Böbreklerin biri veya her ikisi de büyümüş ve ağrılı olabilir. Etkilenen tarafta sırtın küçük kısmında hassasiyet olabilir.  

27 Haziran 2021
16 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al